Dopřejte vánočnímu kaktusu nejlepší péči. Odvděčí se bohatým kvetením

Vánoční kaktus je krásnou a exotickou rostlinou, která se stala populární nejen díky své kráse, ale také díky své schopnosti kvést právě kolem vánočního období. Péče o vánoční kaktus může být relativně snadná, pokud dodržujete několik důležitých kroků. V tomto článku se podíváme na to, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám radostně kvetl a ozdoboval váš domov během Vánoc.

1. Zvolte správný květináč a substrát

Pro vánoční kaktus je ideální volit květináč s dobrým odvodněním, aby se zabránilo stání vody. Zemina by měla být dobře propustná a mírně kyselá. Můžete použít směs pro kaktusy nebo sukulentní zeminu. Ujistěte se, že květináč má dno s otvory pro odtok vody.

Doporučený článek:  Zahrada v zimě nemusí být smutná. Zajímavé dekorace venkovní prostor rozveselí

2. Správné umístění

Vánoční kaktus potřebuje světlé, ale nepřímé světlo. Ideálně umístěte rostlinu na místo, kde dostává světlo, ale není vystavena přímému slunečnímu záření. Vyvarujte se průvanu a chladným teplotám, zejména v zimě.

3. Zalévání

Správné zalévání je klíčovým faktorem pro úspěšné pěstování vánočního kaktusu. Rostlina preferuje rovnoměrně vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Při zalévání nechte vodu stékat z květináče a nechte substrát mírně uschnout mezi zaléváním. Během léta a vegetačního období může být potřeba zalévat častěji než v zimě.

Zdroj obrázku: Freepik

4. Teplota a vlhkost

Vánoční kaktus se cítí nejlépe při teplotách kolem 21-24 °C během vegetačního období a kolem 13-18 °C během kvetení. Pokud je vzduch v místnosti příliš suchý, můžete rostlinu pravidelně stříkat vodou, aby se zvýšila vlhkost.

Doporučený článek:  Orchideje jsou na správné podmínky háklivé, stačí drobná chyba a květina trpí

5. Hnojení

Během vegetačního období (jaro a léto) můžete vánoční kaktus hnojit hnojivem určeným pro sukulenty nebo kaktusy. Nepřehánějte s hnojením, protože přílišné množství hnojiva může poškodit kořeny.

6. Péče po odkvětu

Po odkvětu můžete vánoční kaktus obnovit. Přesuňte ho na temné místo, kde bude mít minimálně 12-14 hodin tmy denně. Zastavte zalévání po dobu několika týdnů. Poté jej přemístěte zpět na světlé místo a začněte jej znovu zalévat. Tím by měly začít vyrůstat nové květy.

Doporučený článek:  Péče o zimní květiny: potřebují zálivku, živiny i ochranu před mrazem

S dodržováním těchto kroků můžete pěstovat krásný vánoční kaktus, který vám bude kvést každoročně a přinášet vánoční atmosféru do vašeho domova. Tato exotická rostlina je nejen nádhernou ozdobou, ale také připomíná krásu přírody i během vánočního období.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-christmas-cactus/

Podobné články: