Dušičky se blíží a náhrobky našich blízkých potřebují vyčistit. S jednoduchým postupem to zvládnete

O náhrobky svých blízkých bychom měli svědomitě pečovat. Systematické čištění umožní vyhnout se vzniku obtížně odstranitelných skvrn a nečistot. I když čištění náhrobků můžeme svěřit specializované firmě, zvládneme to snadno i svépomocí. Náhrobky jsou vystavené výkyvům teplot, srážkám i slunečnímu záření. Zachytávají padající listí a jehličí a často je pokrývá mech. Ideální proto je náhrobek alespoň dvakrát ročně důkladně vyčistit.

Co si vzít s sebou?

K úklidu si vezměte smetáček, lopatku, pytel na odpadky, hadřík z mikrovlákna, kartáč na nádobí, malý nůž, teplou vodu a rukavice. Místo chemických přípravků postačí kyselina citronová, jedlá soda, šedé mýdlo, citronová šťáva, peroxid vodíku a ocet. Začněte odstraněním spadaného listí a větví, starých kytic a vyhořelých svíček.

Doporučený článek:  Slupku z citronu je škoda vyhodit do koše. Lepší je ji umýt v myčce nádobí

Pokud sáhnete po octu, který náhrobkům dodá lesk, zřeďte ho s vodou v poměru alespoň 2 : 1. Neředěný by mohl způsobit změnu barvy. Pokud je však náhrobek ze žuly, použijte raději směs jedlé sody s peroxidem. S materiály, jako je žula, mramor a pískovec, se obecně musí zacházet opatrněji a před použitím výše zmíněných přípravků provést test na malém kousku na nejméně viditelném místě.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak odstranit zaschlý vosk?

Pro odstranění je obzvláště problematický zaschlý vosk. V žádném případě ho nezkoušejte oškrábat nožem. Místo toho vosk zalijte horkou vodou, kterou jste přinesli například v termosce, a počkejte, až změkne. Teprve pak se vosk pokuste odstranit jemným kartáčem. V případě potřeby celý postup opakujte.

Doporučený článek:  Suché nakládané okurky jsou hotové za jediný den. Budou lahodné a dokonale křupavé

Aby tato práce nepřišla nazmar, místo klasických svíček na náhrobek pokládejte svíčky vybavené speciálními stojánky. Jsou nejen velmi dekorativní, ale zabrání ukapávání vosku na náhrobní kámen. Čištění náhrobku je mnohem snazší, když ho provádíme alespoň dvakrát ročně. Pravidelná péče o hroby našich blízkých usnadní každý další úklid.

Zdroj: https://stoneletters.com/blog/cleaning-gravestones

Podobné články:

Kompost připravený během zimy najde bohaté využití na začátku jarní sezónyKompost připravený během zimy najde bohaté využití na začátku jarní sezóny

Kompostování je udržitelná praxe, která vám umožňuje snížit množství organického odpadu, který končí na skládkách, a zároveň vytvářet vlastní výživný kompost, který můžete použít k obohacení půdy ve vaší zahradě.