Jantaru si lidé cení po tisíce let. Díky tinktuře můžete jeho jedinečné účinky využít i vy

Jantar, ačkoliv si to spousta lidí myslí, není ani minerál, ani drahý kámen. Ve skutečnosti jde o fosilní a zkamenělou pryskyřici jehličnanů, která vznikla asi před 40 až 45 miliony let. Přes řeku se ze Skandinávie dostal k Baltskému moři a dobyl trh se šperky a kosmetikou. Může za to nejen zajímavý vzhled, ale také četné zdravotní vlastnosti, které jsou mu přisuzovány.

Jantar obsahuje mnoho cenných látek

Jantar je kámen, který se zdá být stále živý. Postupem času mění svůj vzhled – vyskytuje se v odstínech od světle žluté přes bílou až po tmavě hnědou. Občas se dají najít exempláře se zbytky rostlin a hmyzu. Má v sobě kyslík, vodík, draslík, hořčík, vápník, křemík, železo, fenolové sloučeniny a kyselinu jantarovou, které mají protiplísňové, protizánětlivé, antioxidační a kardiovaskulární účinky.

Doporučený článek:  Brambor existuje mnoho druhů. Každý typ se hodí pro jiný způsob zpracování

Tradiční medicína používá jantar ve formě prášku, tekutiny, masti, kadidla i pevném tvaru. Může pomoci vyhnout se problémům s vysokým krevním tlakem, podporuje imunitní systém, zabraňuje pronikání bakterií do těla a účinně zklidňuje vzniklé záněty, otoky pokožky a podráždění. Inhibuje rozvoj volných radikálů. Při perorálním podání podporuje léčbu zánětů dýchacích cest a astmatu.

Zdroj obrázku: Freepik

Tinktura pro vnitřní i vnější užití

Jantarová tinktura se vyrábí zalitím malých kousků jantaru vysokoprocentním alkoholem. Konzumace se doporučuje hlavně v podzimním a zimním období při chřipce. Potřebovat budete 25 gramů drceného jantaru propláchnutého studenou vodou a 0,25 litru lihu. Uzavřete do lahvičky a nechte na teplém a tmavém místě minimálně 14 dní. Občas protřepte.

Doporučený článek:  Při migréně se podívejte nejprve do ledničky. Některé potraviny je lepší rovnou vyhodit

Domácí jantarová tinktura má analgetický, antipyretický a uklidňující účinek. Pití malého množství pomáhá regulovat krevní tlak a zlepšuje činnost srdce. Používá se při zánětech močových cest, zánětech ledvin a žaludečních vředech. Zevně lze tinkturu užívat při revmatických a bolestivých potížích a na tření hrudníku při nachlazení. Bolest hlavy zmírní trocha jantarové tinktury vetřená do spánků.

Zdroje:
Magical Elixir – Amber Tincture. Learn more about its medical properties.
https://ambernature.com/blogs/amber-nature/the-medicinal-use-preparation-and-application-of-baltic-amber https://thenaturalamber.com/blog/news/amber-powder-uses-in-medicine-and-cosmetics https://cs.wikipedia.org/wiki/Jantar https://masterpage.com.pl/amber/tincture-of-amber-recipe/

Podobné články: