Nenápadný hraboš je skutečnou pohromou zahrady. Existují ale triky, které ho vyženou

Malý a nenápadný tvoreček, leckdo by řekl, že roztomilá myška. Hraboš je sice titěrného vzrůstu, ale dokáže napáchat obrovské škody. V tuzemském zemědělství se jedná o prokazatelně největšího škůdce. Hloubí tunely a okusuje kořeny zespod, k tomu likviduje vše, co se mu dostane do cesty. Vrhá se na sazenice, vzrostlé rostliny, ale též úrodu. Takového nepřítele na zahradě nikdo nechce, ale jak se jej zbavit pomocí humánních a neagresivních metod? Vyzkoušejte tipy od letitých zahrádkářů.

Seznamte se s hrabošem

Většina lidí jej má za myš, ale ta se vyskytuje nejčastěji v interiérech domů a venkovských staveních. Na polích a zahradách většinou úřaduje hraboš polní (Microtus arvalis), který patří mezi nejmenší hlodavce a řadí se do čeledi křečkovitých. Jeho revírem je celá oblast Eurasie a Severní Ameriky. I přes svou malou velikost (cca 10–15 centimetrů) je nebezpečným protivníkem, protože pomocí svých úzkých a ostrých zubů likviduje kořeny, výhonky, poupata, ale též kůru keřů a stromků, později úrodu ve skladech. Škody páchá v průběhu noci, a přestože škodí rostlinné vegetaci, nepohrdne ani hmyzem nebo larvami.

Doporučený článek:  Staré krabice je nejlepší nechat válet na zahradě. Rostliny z nich budou nadšené
Zdroj obrázku: Freepik

Chodby i okousané keře

A jakým způsobem tento malý hlodavec škodí? Kromě okusování rostlinných částí způsobuje rozsáhlé škody ničením kořenového systému, kdy pak rostliny nemohou přijímat vodu a živiny a usychají. Hloubí štoly v hloubce asi 10–15 centimetrů, což je oblast, kde se kořeny vyskytují, nadto škodí celoročně, protože netráví zimu spánkem. Při objevení tunelů nebo děr na zahradě proto není na co čekat. A jak hraboše vypudit?

Česnek, máta i černý rybíz

Nejsnazší cestou, jak zabránit, aby se hraboš dostal na zahradu, je preventivně vysázet některé rostliny. Hraboši nesnáší aromatické druhy, zejména česnek, ale vhodné je zasadit též mátu. Výtečně funguje jako odpuzovač černý rybíz nebo hořčičné semínko. Do již vytvořených děr se pak vyplatí vložit prolisovaný česnek, drcený bez nebo listy ořešáku. Obdobně se doporučuje vysypat díry a tunýlky skořicovým práškem nebo drceným chilli. Kromě pachů hraboše odpuzuje hluk, malé hlodavce odradí prázdné lahve nebo plechovky na kůlech. Neméně dobře míněnou radou je použití karbidu, jehož granulky se vsypou do děr, a vznikající acetylen vyžene hraboše ze zahrady.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/

Podobné články:

Lišky dodají jídlu specifickou chuť, díky zamrazení si je můžeme užít po celou zimuLišky dodají jídlu specifickou chuť, díky zamrazení si je můžeme užít po celou zimu

Žluté houby s názvem lišky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů hub. I malé množství přidané do pokrmu mu dodá zvláštní charakter. Bohužel jsou k dispozici jen krátkou dobu, a tak