Dříve se tato majestátní květina vyjímala na každé venkovské zahrádce, protože babičky moc dobře znaly její léčivé účinky. Dnes se spíše objevuje v zahradách pro okrasu a málokdo zná její vlastnosti. Je namístě se s nimi seznámit, protože tato bylinka umí léčit celou řadu různých neduhů. Umí ale také ublížit, při předávkování je totiž vysoce toxická a může dojít k otravě. Jaké má pivoňka lékařská účinky a jak ji používat?
Z Číny do jihovýchodní Evropy
Původně asijská kráska se dostala už ve středověku do jihovýchodních částí Evropy, od 16. století jsou známé již kultivary, které se rozšířily do tuzemských klášterních zahrad i k obyčejným usedlostem. Běžně dorůstá do výšky takřka jednoho metru, jedná se o rozložitou bylinu s velkými bohatými květy červené, fialové, růžové nebo krémové barvy. Kvete v období od května do června, přičemž omamně voní. Z toho důvodu se používají extrakty také v kosmetickém průmyslu.
Při léčbě akné i potížích s ledvinami
Pivoňka lékařská je zázrakem pro pacienty s kožními chorobami, vlivem vysokého obsahu tříslovin pomáhá při akné nebo atopických projevech, protože zklidňuje podráždění. Hloubkově čistí od toxinů díky antioxidantům, flavonoidy pomáhají pokožku zbavit zánětů a hydratovat. Aplikace je snadná, na potírání se používá výluh z květů byliny. Bylina působí močopudně, ve spojení s protizánětlivými účinky se hodí při potížích se záněty močových cest, cystitidou nebo při ledvinových kamenech.
Pro harmonizaci trávení a proti hypertenzi
Vnitřně se užívá nálev z byliny, který se připraví z hrsti nakrájených nebo rozmixovaných květů zalitých horkou vodou. Po zchladnutí se scedí a popíjí celý den po lžičkách. Takto připravený nálev pomůže harmonizovat trávení, protože obsažené fenoly působí prebioticky, k tomu extrakt posílí srdce, zabraňuje srdeční ischemii a snižuje riziko vysokého krevního tlaku. Pivoňka může ale také uškodit, především v případě nadužívání, kdy může dojít k těžké otravě. Před aplikací je vhodné se poradit s odborníkem, případně používat pouze připravené výrobky z pivoňky lékařské z lékárny nebo z obchodů s bylinkami.
Zdroj: https://www.rxlist.com/peony/supplements.htm