„Pokud jste si pečivo neobjednali předem, neprodám vám ani kousek,“ odbyla mě prodavačka malého krámku

Že někde budu doslova žebrat o to, abych si mohl něco koupit, tedy abych někomu mohl udělat kšeft, to jsem opravdu nečekal. Přesto jsou místa, kde to takto funguje. Pokud to neohlásíte předem, může to dopadnout klidně tak, že si nekoupíte nic. A to je trochu problém, pokud začínáte mít hlad.

Když jsme si s rodinou koupili chatu na venkově, byli jsme nadšení z představy trávení víkendů a prázdnin v klidném prostředí mimo město. Uprostřed přírody, na čerstvém vzduchu. Jedna z věcí, která nás potěšila, byla, že v obci je obchod. Mysleli jsme si, že to bude velké plus, protože nebudeme muset vozit zásoby z domu nebo jezdit do vzdálenějšího města. Vše vypadalo nadějně, než došlo na první zkušenost s vesnickým obchodem.

Doporučený článek:  Nepříjemný zápach může signalizovat vážné onemocnění. Prozradit může cukrovku nebo problém s játry

Naše nadšení vyprchalo, když jsem se poprvé vydal do místního obchodu pro pečivo. Jaké bylo mé překvapení, když mi prodavačka řekla, že mi nic neprodá, protože to nemám objednané. Byl jsem úplně zmatený. Jak je možné, že musím v obchodě objednávat pečivo dopředu? Možná je to na dědinách standard, ale já jsem zvyklý z města na to, že prostě přijdu a koupím. Jediné riziko je, že přijdu pozdě, kdy je vše vyprodáno. Ale tady si musím koupit jen to, co si přesně, předem objednám.

Doporučený článek:  Hřebíček je víc než obyčejné koření. Jeho léčivé účinky zklidní trávení a uleví od bolesti

Zkusil jsem si tedy objednat pečivo na další den, na neděli, ale prodavačka se mi vysmála a řekla, že nejbližší den, na který si mohu v sobotu objednat, je až úterý. Na to jsem se pousmál zase já, protože úterý už je pracovní den a to budeme dávno u nás ve městě. Tam, kde obchody fungují bez objednávek.

Já bych snad ještě dokázal pochopit, že si lidí udělají objednávku, pokud toho potřebují více – že třeba plánují rodinnou oslavu a grilování prasete a musí mít několik bochníků. Ale to si ta paní v obchodě nedokáže nacenit a spočítat, kolik toho denně prodá a tolik toho nakoupit? Nikdo po ní nechce deset druhé pečiva. Stačí chleba, rohlík nebo houska. To snad není tak složité.

Doporučený článek:  Silnou imunitu, rychlý metabolismus i dobrou náladu: to vše vám dá obyčejný šípek

Tento zážitek mi ukázal, že na venkově jsou věci jiné než ve městě a že si budeme muset zvyknout na různé místní zvyklosti a pravidla. A musím říct, že po téhle zkušenosti si snad radši budu vše vozit z domova, než abych v týdnu do krámku volal, že si v sobotu a v neděli přijdu pro maximálně 8 rohlíků.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek

Podobné články:

Vyvarujte se zbytečných chyb, které ničí v ovoci a zelenině tolik potřebný vitamin CVyvarujte se zbytečných chyb, které ničí v ovoci a zelenině tolik potřebný vitamin C

Vitamin C hraje v těle významnou roli. Bohužel velké většině lidí chybí. A to z důvodu špatného životního stylu, chybného uskladnění potravin nebo vaření, při němž suroviny ztrácí své výhody.

Jednoduché triky zkušených zahrádkářů udrží půdo kvalitní a plnou důležitých živin po celý rokJednoduché triky zkušených zahrádkářů udrží půdo kvalitní a plnou důležitých živin po celý rok

Je známým faktem, že důsledkem lidské činnosti půda ztrácí svou kvalitu. Například pokud je nadměrně využívána k pěstování rostlin, přichází o svůj podíl živin a organické hmoty. V případě, že nedojde k řešení

První třešně dorazily na pulty obchodů. Víme, proč je nekupovat a počkat si na lepšíPrvní třešně dorazily na pulty obchodů. Víme, proč je nekupovat a počkat si na lepší

V obchodech můžete najít první třešně. Jejich cena je ovšem šílená. Dnes nám přijde, že je v obchodě drahé všechno, ale za třešně v obchodě mimo jejich sezónu zaplatíte skutečné jmění.