Stromy na zahradě nebo v sadu potřebují pravidelně prořezávat větve. To ví každý, kdo je pěstuje. Někdy to musíte udělat z estetických důvodů, jindy kvůli velikosti stromu a bezpečnosti. Měli byste vědět, že existují určitá pravidla pro prořezávání stromů. Zjistěte, jak můžete své stromy prořezat legálně, abyste kvůli tomu neměli problémy a nemuseli platit pokuty.
Prořezávání stromů na vlastním pozemku má svá pravidla
Myslíte si, že si můžete na svém pozemku prořezávat stromy, jak chcete? Velký omyl. I v tomto případě existují pravidla, která musíte dodržovat. Zákony o ochraně přírody říkají, že můžete ze stromu odstranit maximálně 30 % koruny stromu. Když odstraníte více, nebo dokonce polovinu koruny stromu, mohou následovat finanční důsledky.
Existují i výjimky. Více než 30 % koruny stromu můžete odstranit, pokud odstraňujete jen suché nebo zlomené větve, chcete vytvořit nebo udržet tvar koruny anebo provádíte odborné ošetření za účelem obnovení růstu a stability stromu. Měli byste si také pohlídat, že nepoškodíte žádná ptačí hnízda. Z tohoto důvodu byste neměli provádět práce od 1. března do 15. října, kdy je období hnízdění.
Pokuta za nadměrné prořezávání větví
O pokutě obvykle rozhoduje starosta nebo úřad dané obce. Správní pokuta je poměrně vysoká a může se vyšplhat na tisíce korun. Ve většině případů vás samozřejmě musí někdo nahlásit. Mnoho lidí o tomto ustanovení vůbec neví, takže si nejspíš nikdo nevšimne, že jste ořezali více větví, než byste měli. Navíc se můžete bránit předchozími výjimkami.
Jak je to s větvemi od sousedů?
Tato otázka je důležitá pro mnoho lidí. Když vám přesahují na zahradu větve ze sousedova stromu, můžete je odstranit sami. Předtím se ale musíte domluvit se sousedem, že to můžete udělat. Navíc mu musíte dát dostatečnou lhůtu, aby to provedl on sám. Když se to nestane, můžete odstranit kořeny, plody i větve, které máte na svém pozemku.
Zdroj: https://www.almanac.com/content/pruning-guide-trees-shrubs