„Radši budu s rodinou než na zahradě.“ Smysl zahradničení s nejistým výsledkem už je pouze pro důchodce

Kolem sebe stále slyším, jak je skvělé mít mít vlastní zahradu a konzumovat vypěstované plodiny. Ano, kvalitou a chutí se jim nic nevyrovná. Navíc je to opravdu stoprocentní ekologické pěstování. Ale za tím vším je ještě druhá, stinná stránka. Plodiny nevyrostou sami. O zahradu je nutné se starat, pečovat. A to není žádný med. Je to náročnější, než se může na první pohled zdát. Moji rodiče měli malou zahrádku na chalupě a já jako kluk jsem jim musel často pomáhat. Hlavně mi v hlavě zůstalo rýpání se v zemi a sázení všech možných semen a sazenic. Dvě činnosti, které mě nikdy nebavily. Teď, když mám svoji rodinu, se mnou moji přátelé často diskutují o zahrádkaření. Snaží se mě přesvědčit, že je to super, a tvrdí, jakou radost mají, když vidí, jak jejich zahrada roste, a jakou spokojenost pociťují, když sklízejí vlastní plody.

Doporučený článek:  Vaření s bylinkami je radost. Jsou univerzální a jídlo dokonale provoní

Ale upřímně, já tomu nerozumím. Pro mě je čas strávený s rodinou nesrovnatelně cennější. Místo aby můj víkend uplynul v zahradě, raději vezmu manželku a děti a vyrazíme někam do přírody. Ať už je to výlet do lesa, na hory, nebo na kole, je to pro mě mnohem výhodnější než se dřít na zahrádce.

A když si k tomu připočtu veškeré náklady spojené se zahrádkařením – semínka, sazenice, nářadí, hnojivo, postřiky a další věci, které je třeba koupit – přijde mi to opravdu neefektivní. Proč bych měl trávit hodiny svého času něčím, co mi na konci možná vůbec nevyroste? Když potřebuji čerstvou zeleninu, stačí jít do obchodu nebo na tržiště a koupit ji. A pořád vím, že je kvalitní a nemusím se starat o její pěstování.

Doporučený článek:  "Jde o mou zeleninu, tak s ní můžu plýtvat a vyhodit ji do popelnice," sdělil jsem sousedce u popelnic

Někteří moji přátelé tvrdí, že zahrádkaření je relaxační, ale já to tak nevidím. Pro mě je relaxační být s rodinou, dělat společné aktivity a užívat si života. Nemám zájem trávit svůj volný čas tím, že se budu vrtat v zemi a starat se o rostliny. Myslím, že to je spíš koníček pro starší generaci, která má více času a chce se něčím zabývat, aby jen neseděla doma u televize.

Každý má samozřejmě svůj názor a já nechci nikoho odsuzovat. Pokud někdo miluje zahrádkaření a bere to jako svůj koníček, fajn. Ale pro mě, jako mladého člověka, to prostě není. Raději trávím svůj čas jinak a užívám si života s rodinou.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek

Podobné články: