Sbírání hub je oblíbenou aktivitou, kterou si na podzim neodpustí téměř žádný Čech. Pravdou je, že to může být velmi nebezpečné, když přesně nevíte, co děláte. Proto se dnes podíváme na největší rizika, která na vás v lese číhají při sběhu hub. Největším rizikem je nezkušený houbař, který si vyrazí do lesa bez dobrého vybavení a potřebných znalostí o plodech, které sbírá.
Nebezpečná otrava
Riziko otravy je obrovské, když přijde na houby. Mnoho z nich totiž není jedlých nebo jsou dokonce jedovaté. A mnoho z nich vypadá hodně podobně jako jedlé druhy hub. Díky tomu se můžete velmi snadno otrávit, což potvrdilo mnoho nezkušených houbařů, kteří skončili v nemocnici.
Alergie
Dokonce i jedlé houby vám nemusí svědčit. Můžete mít totiž alergickou reakci, jako jsou zažívací problémy, kožní vyrážka nebo dýchací potíže. Riziko představuje i špatná příprava, která může skončit velmi podobnými příznaky. Jestli si nejste jistí, co děláte, s houbami rozhodně neriskujte.
Špatné skladování
Když uložíte při sběru houby do plastového sáčku nebo igelitové tašky, zkazí se vám. Mohou se zkazit, než dorazíte z lesa domů. Proto vždy musíte vyrazit do lesa s košíkem nebo látkovou taškou. Houby také rychle podléhají hnilobě, a proto je musíte zpracovat okamžitě nebo maximálně do druhého dne.
Přírodní nebezpečí
Riziko ovšem nepřináší jen samotné houby a jejich konzumace. V lese se snadno ztratíte a můžete potkat i divoká zvířata, např. divoká prasata. Rychlé změny počasí jsou na podzim zcela běžné, a proto vás mohou potkat i uprostřed lesa. Navíc můžete chytit klíště, které přenáší mnoho nemocí.
Sbírejte jen houby, které vážně znáte
Nejlepší možností, jak se vyhnout všem rizikům, musíte sbírat pouze známé houby. Stáhnout si můžete také aplikaci, která rozezná jednotlivé druhy hub. A potom si musíte dát pozor na skladování a také přípravu houbových pokrmů.
Zdroj: https://cascademyco.org/mushroom-info-menu-guide/mushroom-foraging-safety/