Klíšťata jsou obrovským strašákem během každého léta, protože přenáší velmi nebezpečné nemoci. Číhají nejen v lesích, jak si lidé myslí. Setkat se s nimi můžete také v městském parku, na trávníku nebo dětském hřišti. Jak se chránit před kousnutím? Využít můžete hned pět domácích způsobů, jak od sebe klíšťata odehnat a užít si ničím nerušené léto beze strachu z infekce.
Kde se klíšťata skrývají a jak vypadají?
Klíšťata se obvykle nachází v lesích, hustých houštinách, ale také městské zeleni. Odborníci upozorňují, že se ve městech vyskytují pravděpodobně z důvodu globálního oteplování. Na lidi útočí během jara, léta i podzimu. Klíště poznáte velmi jednoduše. Dospělí jedinci mají světle hnědou barvu a velikost 1,5 mm. Přitahuje je teplo, oxid uhličitý a pach potu, stejně jako komáry. Díky tomu vás vždy spolehlivě najdou. Můžete jim v tom ale poměrně snadno zabránit.
Proč jsou klíšťata nebezpečná?
Většina lidí dnes ví, že klíšťata přenáší lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Po každé návštěvě lesa nebo jiné vegetace byste se měli důkladně prohlédnout. To samé platí také pro vaše mazlíčky, kteří mohou klíště chytit rovněž. Naučte se, jak správně klíště vyndat z kůže, ránu dezinfikujte a pozorně ji sledujte po dobu několika dnů. Při jakémkoli otoku, teplotě nebo nevolnosti běžte okamžitě ke svému lékaři.
Jak se spolehlivě chránit?
Existuje hned několik možností, jak se chránit před klíšťaty. Základem je vhodné oblečení (klobouk, dlouhé kalhoty, halenka s dlouhým rukávem a pevné boty). Další možností jsou éterické oleje (čajovník, hřebíček, máta, tymián, šalvěj, citronová tráva, pačule, eukalyptus, bazalka nebo rozmarýn). Vyrobit si můžete také nálev z těchto bylin a nastříkat si ho na tělo. Zařaďte do svého jídelníčku česnek, který bude klíšťata přirozeně odpuzovat. Použít můžete také mast z kafru, eukalyptového oleje, rozmarýnu nebo peruánský balzám.
Zdroj: https://www.lifespan.org/lifespan-living/dangers-ticks