Šípky jsou neuvěřitelně zdravé a podzim je ideální období pro jejich sběr. Obsahují hodně vitamínu C, A, B, E nebo K, hořčík, vápník, fosfor, sodík, zinek i železo. Nasbírejte si tyto červené plody ze stromů ve svém okolí a využijte jejich prospěšné látky naplno. Nesmí být přezrálé a neměli byste je sbírat ze stromů, které jsou blízko silnice. Potom máte několik možností, co si z nich připravit.
Šípkový čaj
Čaj z těchto plodů je velmi bohatý na vitamíny a minerály. Plody si musíte v první řadě usušit a zalít horkou vodou. Nechte je louhovat po dobu 10-15 minut. Můžete si připravit čaj z celých i drcených plodů šípku. Musíte si ovšem dávat pozor na chloupky, které se nachází uvnitř šípků. Mohou vás totiž velmi nepříjemně dráždit.
Šípková marmeláda
Nasbírané šípky opláchněte čistou vodou a odstraňte stopky i semínka. Uvařte šípkové plody v malém množství vody. Musíte počkat, dokud nezměknou. Propasírujte je přes jemné síto a tuto dřeň znovu vařte společně s cukrem a citronovou šťávou, dokud nezískáte strukturu marmelády. Skladujte ji v čistých sklenicích a nezapomeňte ji zavařit, aby vydržela velmi dlouho.
Šípkový likér
Sušené nebo čerstvé šípky můžete použít také pro likér. Naložte je do alkoholu (např. vodky), cukru a koření (skořice, hřebíčku). Nechte tuto směs louhovat po dobu několika týdnů nebo klidně i měsíců. Čím déle necháte tuto směs louhovat, tím silnější a chutnější bude tento likér. Tento nápoj je velmi dobrý během zimních měsíců nebo jako jedinečný dárek.
Šípková omáčka
Česká šípková omáčka je velmi známá a mnoho lidí ji miluje. Skvěle se totiž hodí ke zvěřině, takže je naprosto ideální na podzim nebo na jaro. Připravíte si ji z vařených a propasírovaných šípků, vývaru, koření (bobkový list, nové koření) a zakysané smetany. Každá rodina má vlastní recept a přidat můžete také červené víno pro bohatší chuť. Jak šípky letos na podzim a v zimě použijete vy?
Zdroj: https://thebonniegardener.co.uk/news/09/27/rose-hips-foraging-and-herbal-recipes