Sinice jsou rizikem pro zdraví lidí i zvířat

Sinice jsou mikroorganismy, které se velmi často nachází ve sladké vodě. V rybníku, jezeře, řece nebo sladkovodní nádrži je najdete poměrně často. A také jsou jedním z hlavních důvodů, proč odborníci zakazují koupání v rybnících. Objevují se hlavně v teplém počasí na místech, kde mají hodně živin (hlavně dusík a fosfor). Nakonec se na jednom místě nachází tolik organismů, že jsou pro lidi i zvířata nebezpečné. Proč?

Sinice produkují toxiny

Mnoho druhů sinic produkují toxiny, které jsou nebezpečné pro zdraví. Jedná se o neurotoxiny, hepatotoxiny a dermatotoxiny. První postihují nervový systém, druhé poškozují játra a poslední se projevují hlavně na pokožce a sliznici. Právě poslední jmenované působí hodně problémů, protože se po nich objeví vyrážky, svědění a záněty očí, pokud se vám dostanou do očí.

Doporučený článek:  Tři tipy na zdravé sirupy, které posílí imunitu a uleví při nachlazení

Znečištění vody

Velké množství sinic způsobuje také viditelné zhoršení kvality vody. V době, kdy ještě není vidět pouhým okem, může způsobit hodně problémů. Právě proto odborníci během léta vodu pravidelně testují. Voda nakonec získá nepříjemný zápach, barvu a dokonce i chuť. Ve vodě se poté již nemůžete koupat, potápět a pochopitelně ji nesmíte ani pít.

Zdroj obrázku: Freepik

Přítomnost sinic je nebezpečná pro lidi i zvířata

Jestli uvidíte někde upozornění od hygieny nebo zahlédnete změny vody kvůli sinicím, vůbec do vody nechoďte. To samé platí také pro vaše mazlíčky, kteří se mohou setkat se stejnými následky jako lidé. Nenechte zvířata vodu pít a rozhodně do ní nechoďte. Riskujete tím, že se toxiny dostanou k vašemu tělu a způsobí velmi negativní reakci, která může trvat i několik dnů.

Doporučený článek:  Pivoňka patří mezi léčivé rostliny. Uleví ledvinám, redukuje akné

Jak poznat sinice ve vodě?

Sinice poznáte hlavně podle zbarvení vody. Na hladině se většinou nachází zelené, modrozelené nebo červené skvrny. Uvidíte také typický škraloup na hladině. Poznáte je také podle silného zápachu a pěny, slizu nebo povlaku, které se drží hlavně na břehu. Jestli tyto signály ve vodě uvidíte, musíte ihned utíkat pryč. Taková voda pro vás vážně není bezpečná.

Zdroj: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/environment/recreational-water/cyanobacteria-toxins.html

Podobné články: