Giganti lesů: toto jsou největší a nejmohutnější stromy naší planety

Příroda nás stále ohromuje svou krásou a neskutečnými divy. Jedním z těchto divů jsou ohromující stromy, které rostou na různých místech naší planety. Tyto obří stromy jsou svými rozměry a věkem opravdovými králi pralesa. Podívejme se na několik největších a nejmohutnějších stromů, které zdobí naši Zemi.

1. General Sherman

General Sherman je název pro sekvojovce obrovský (Sequoiadendron giganteum), který roste v národním parku Sequoia v Kalifornii, USA. Je to největší strom na světě, pokud jde o objem dřeva. Tento impozantní strom je přibližně 83 metrů vysoký a má průměr kmene přesahující 11 metrů. Odhaduje se, že General Sherman je starý přes 2 000 let. Tento druh sekvojovce je známý svou dlouhou životností a masivními rozměry.

Doporučený článek:  Vypořádejte se s listím na zahradě rychle a efektivně

2. Hyperion

Hyperion je název pro jednoho z nejvyšších stromů na světě, což je sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum). Roste v oblasti Redwood National and State Parks v Kalifornii. Hyperion dosahuje výšky přes 115 metrů, což je o něco více než nejvyšší strom General Sherman, ale jeho objem dřeva je menší. Je to však jeden z nejvyšších známých stromů na světě.

3. Pando

Pando je zvláštní stromový organismus, který roste v Utahu, USA. Pando je takzvaný klonální les, což znamená, že všechny stromy ve skutečnosti vyrůstají z jediného společného kořene. Pando se rozkládá na ploše přes 43 hektarů a obsahuje tisíce stromů. I když jednotlivé stromy nejsou obrovské, celkový rozměr Panda je ohromující.

Zdroj obrázku: Freepik

4. Árbol del Tule

Doporučený článek:  Lněná semínka patří mezi nejzdravější doplňky jídelníčku

Árbol del Tule je obrovský strom Taxodium mucronatum, známý také jako Montezumova cypřiška. Tento impozantní strom roste v městečku Santa María del Tule v Mexiku. Má obvod kmene přesahující 36 metrů, což ho činí stromem s nejširším kmenem na světě. Árbol del Tule je důležitým symbolem Mexika a je památníkem chráněným UNESCO.

5. Baobab Adansoniův

Baobab Adansoniův, rostoucí v Africe, je dalším stromem, který ohromuje svými rozměry. Některé exempláře mají objem kmenů přesahující 50 metrů a jsou více než tisíc let staré. Tyto stromy jsou také známé svými charakteristickými tvarovými rysy, které připomínají obrácené kořeny.

Doporučený článek:  Vánoční hvězda vyzdobí domov během adventu. Dopřejte jí nejlepší péči

6. Jaya Sri Maha Bodhi

Jaya Sri Maha Bodhi, rostoucí v Anuradhapura na Srí Lance, je jeden z nejstarších a nejposvátnějších stromů na světě. Jedná se o fíkovník (Ficus religiosa), který je považován za potomka stromu, pod kterým Siddhártha Gautama, později známý jako Buddha, dosáhl osvícení. Tento strom je více než 2 300 let starý a je středem buddhistického uctívání.

Toto jsou jen některé z králů pralesa, kteří zdobí naši planetu svými ohromujícími rozměry a výjimečnou krásou. Tyto stromy nám připomínají, jak úžasná a rozmanitá může příroda být, a jsou důležitou součástí našeho ekosystému a kultury. Jejich ochrana a udržitelné hospodaření s nimi jsou nezbytné pro zachování těchto unikátních přírodních pokladů pro budoucí generace.

Zdroj: https://onetreeplanted.org/blogs/stories/oldest-tallest-biggest-trees

Podobné články: