Kapradiny sluší stinným místům zahrad i skalkám. Jejich úchvatné listy jsou zelené po celý rok

Kapradiny jsou krásnými rostlinami, které sice nekvetou barevnými květy, i tak ale mohou na zahradě udělat velkou parádu. Hodí se do tmavých a stinných zahrad, ve kterých se jim bude dařit, protože jsou vcelku nenáročnými rostlinami. Jejich největší výhodou jsou krásné listy. Kapradiny se liší tvarem a velikostí, najít můžete spoustu druhů.

Kapradiny se hodí i k jiným rostlinám

Kapradiny je vhodné vysadit do skalky nebo k jezírku. Potřebují vysokou vlhkost a vláhu. Od jara do podzimu budou ozdobou vaší zahrady. V minulosti byla kapradina oblíbená pro svou magickou moc a v poslední době se znovu vrací do módy. Jak můžete kapradinu využít na zahradě? Je to rostlina rozmanitá, můžete dokonce najít i druhy, které nepotřebují stinné místo k růstu.

Doporučený článek:  Mráz, vlhkost nebo škůdci. Trávník dostává během zimy zabrat

Některé kapradiny naopak vyžadují slunné a suché polohy, a hodí se tak na skalky. Většina kapradin ale preferuje stín, takže budou ideální například pod vysoké stromy. Pokud je vysadíte ve větších skupinách, mohou vypadat tajemně. Můžete je navíc zasadit také do květináče a ozdobit si jimi terasu nebo vchod. Můžete je spojit s konvalinkami nebo jinými okrasnými travami.

Zdroj obrázku: Freepik

Důležitý bude kvalitní substrát, nepotřebují žádná hnojiva

Substrát je potřeba připravit dopředu. Důležitý je humus a také rašelina. Po výsadbě se pak doporučuje mulčování listím, jehličím nebo obyčejnou kůrou. Pokud nastane sucho, musíte kapradiny vydatně zalévat, protože nesnesou vysychání a postupně by mohly odumřít. Kapradiny navíc nemusíte hnojit, stačí je na jaře posypat trochou kompostu. Suché listy pak odstraňujte pouze na jaře, protože přes zimu chrání kořenový bal před mrazem.

Doporučený článek:  Do tmavých bytů se hodí řada oblíbených pokojových rostlin

Kapradiny tak mohou zahradu zdobit celou zimu. Jaké druhy se vyskytují v zahradách nejčastěji? Je to druh, který má dlouhé zubaté listy. Můžete ho vysadit v malých skupinách nebo jím osadit jezírko. Další druhy se budou hodit na skalky, protože rostou pouze do malé výšky. Kapradiny jsou stálezelené a někteří lidé je vysazují také kolem zdí nebo jimi ozdobí zimní zahradu.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-grow-outdoor-ferns-in-your-garden

Podobné články: