Krásné a voňavé pelargonie vytváří dokonalou výzdobu. Zatím jsou u nás pěstovány pouze za účelem dekorace a oslňující vůně. Ovšem lze je využít i v kuchyni, jako repelent nebo dokonce také jako účinný elixír.
Pelargonie v kuchyni
V podstatě všechny muškáty lze zužitkovat. Kuchaři, kteří s těmito květinami umí pracovat, vybírají pouze ty nejvoňavější, které mají také nejlepší chuť. Odrůdy s citronovou vůní se hodí do salátů, ale i do zmrzlin nebo čajů. Pelargonie s vůní růže jsou vhodné do sladkých pokrmů – koláčů, různých dezertů, džemů nebo buchet. Najdou se i takové, které mají mátovou příchuť a vůni, ty budou jednoznačně dokonalé pro letní drinky.
Jako domácí repelent
Voňavé muškáty nejen skvěle chutnají, ale také účinně odpuzují komáry, vosy a jiný protivný hmyz. Muškáty s vůní citronu či pomeranče zajistí, že se vám nepříjemný hmyz vyhne. Bude stačit na balkoně či pod pergolou nebo tam, kde rádi sedíte, zasadit do květináčů pelargonie. Umístěte jich nejlépe hned několik. Pro domácí repelent na tělo vyzkoušejte smíchat 60 ml vody, 20 kapek silného výluhu z pelargonie, 20 kapek eukalyptu a 60 ml jablečného octa.
Jako domácí kosmetika
Pelargonie lze také využít jako kosmetický elixír. Jeho éterické oleje působí blahodárně na pleť i pokožku celého těla. Mají také protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Možná jste si všimli, že pelargonie je obsažena v mnohých vlasových olejích, ale i krémech na tvář a tělo, v pleťových maskách a koupelnových esencích. A vůbec nejlepší je, že mají muškáty jen mizivé nároky na pěstování. Dokonce je lze pěstovat i v interiéru, nejen na slunném balkoně. Pokud je však máte venku, poskytněte jim pravidelnou zálivku. A to zejména v horkém létě. Nejlepší bude, když je zalijete ráno i večer.
Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/health/pelargonium-health-benefits.html