Změna listů orchidejí může nejednoho pěstitele vyděsit. Klid ale rostlině prospěje víc než rázný zásah

Měnící se listy orchidejí mohou překvapit nejednoho pěstitele, ať má sebevětší zkušenosti právě s těmito květinami, které patří mezi nejoblíbenější. Bohužel mají některé druhy vysoké nároky na pěstování a pěstitel může udělat mnoho chyb, které ho pak stojí krásné květy, nebo dokonce začnou slábnout listy. Při pozorování orchidejí můžete včas rozpoznat problém a začít ho řešit.

Nevhodné podmínky mohou rostlinu oslabit

Orchidej potřebuje speciální podmínky, aby nejen rostla, ale také kvetla. Je jiná než ostatní pokojové květiny, pokud jí ale zvládnete zajistit potřebné podmínky, odmění se vám barevnými květy, které bude mít po několik měsíců. Pokud sledujete, že se rostlině mění barva nebo struktura listů, je něco špatně. Je to znamení, že rostlina nemá to, co potřebuje.

Doporučený článek:  Orchideje jsou na správné podmínky háklivé, stačí drobná chyba a květina trpí

Spodní a staré listy mohou žloutnout, jedná se o přirozený proces a není potřeba se ničeho obávat. Mladé listy ale potřebují mnoho živin, a pokud je nemají, mohou dopadnout stejně a to už je potřeba vyřešit. Z jakých důvodů ale mladé listy žloutnou a zvrásňují se? Může jich být hned několik. Rostlina může být vystavena stresu, například tím, že nebude na správném místě nebo nedostane zálivku.

Zdroj obrázku: Freepik

Dodejte jí regeneraci a nespěchejte

Na rostliny se nikdy nesmí pospíchat. Raději všechno, co chcete udělat k záchraně rostliny, dělejte pomalu a dejte jí čas na aklimatizaci. Každá květina projde přirozeným procesem stárnutí, možná se jedná i o tu vaši. Listy orchidejí žloutnou a postupně opadají, jedná se přirozený jev. Rostlina ale může také trpět tím, že ji špatně zaléváte. Se zálivkou by se to nemělo přehánět, protože velmi často uhnívají kořeny.

Doporučený článek:  Vánoční kaktus ozdobí neojoblíbenější svátky roku svými nádhernými květy, a přitom k spokojenosti nepotřebuje mnoho

To má za následek nejen žloutnutí listů, rostlina postupně může celá uhynout. Orchidej potřebuje také dostatek světla, ale ne žádné ostré sluneční paprsky, které by mohly její listy spálit. Kupte speciální hnojiva pro orchideje, která podpoří jejich růst a následné květenství.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/just-add-ice-orchid-blog/bid/94903/how-to-troubleshoot-yellow-leaves-on-a-phalaenopsis-orchid

Podobné články: