Azalky sluší slunnému parapetu, svými květy dělají radost i několik měsíců

Azalka je jednou z nejoblíbenějších kvetoucích rostlin, které můžeme mít doma v květináči. Od ostatních druhů pokojových květin se odlišuje tím, že hojně kvete až po dobu několika měsíců. Nevyžaduje také žádnou složitou péči a prospívá většinou i u těch, kteří s jinými květinami příliš neslavili pěstitelské úspěchy. Jak se o azalku starat? Níže naleznete několik užitečných tipů.

Výběr správného druhu

Ačkoli existuje mnoho zástupců azalky, v obchodech a květinářstvích nejčastěji najdete indické nebo japonské. Mohou se lišit barvou nebo typem květenství. Aby vám rostlinka prospívala, je klíčové vybrat vhodnou sazeničku. Listy by měly být intenzivně zelené a pevné a neměly by být povadlé. Pokud je azalka v květu, měla by mezi květinami být také nevyvinutá poupata.

Doporučený článek:  V zimě potřebují pokojové rostliny jiný způsob zálivky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Azalka by měla být umístěna ideálně na slunném parapetu. To však platí jen po dobu květenství. Jakmile odkvete, je lepší rostlinku přesunout na chladnější místo, jehož teplota nepřesahuje 15 °C. Během odpočinku můžete azalku lehce prořezat, což ji povzbudí k dalšímu růstu. Nezapomeňte také odstraňovat odumřelé části rostliny, aby se zbytečně nevysilovala.

Zalévání

Aby azalka mohla krásně růst, musíte jí zajistit správné množství vody. Substrát by měl být neustále vlhký. Vodu používejte převařenou, nebo alespoň přes noc odstátou. Tím se změkčí a unikne z ní chlor, který rostlince neprospívá. Vyvarujte se polití květů a listů.

Doporučený článek:  Vánoční hvězda vyzdobí domov během adventu. Dopřejte jí nejlepší péči
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak dlouho kvete?

Od rozvití poupat vydrží azalka kvést klidně i šest až osm týdnů. Tímto se ale hodně vysiluje, takže po odkvětu bývá rostlinka značně povadlá a vyčerpaná. Pokud se jí na první pohled nedaří, zvažte, zda nemohou být na vině tyto důvody:

  • Vysoká teplota v místnosti nebo příliš suchý vzduch. Snažte se, aby rostlinka nebyla příliš blízko topení nebo jiných zdrojů tepla, které vzduch vysušují.
  • Nevhodná voda. Azalky nemají rády vápno, a proto pro ně není ani upravená pitná voda nejvhodnější. Daleko lépe jim prospěje třeba voda dešťová.
  • Přihnojování v zimě. Snažte se mu vyhnout, protože je zbytečné.
Doporučený článek:  Prostřihání dodá pivoňkám sílu na zimu

Díky těmto tipům vám bude pokojová azalka prospívat a dělat vám radost dlouhé týdny a měsíce. Můžete si snadno pořídit i více různých druhů a sami uvidíte, kterému se u vás doma bude dařit nejlépe.

Podobné články: