Nezkušení zahrádkáři hlídají jen zalévání, chybějících minerálů si nevšimnou a rostlině uškodí

Pokud pěstujete rostliny, ať už na zahradě nebo v domácích podmínkách, je jistě vaším cílem, aby správně rostly a prospívaly. Kromě toho, že každý druh rostlin umístíte na místo, které mu vyhovuje, a poskytnete mu potřebnou zálivku, je třeba dát také pozor na to, aby rostliny měly přísun potřebných minerálů, kterými jsou zejména:

  • vápník
  • dusík
  • železo
  • hořčík, a
  • draslík.

Vápník

Vápník pomáhá regulovat kyselost půdy a půdního substrátu a udržovat tak potřebné pH. Díky tomu mohou rostliny také využívat vláhu a živiny z půdy. Dostatek vápníku zvyšuje odolnost rostlin vůči různým chorobám, bez ohledu na to, zda je způsobují paraziti nebo houby. Pokud rostlinám draslík v dostatečné míře nedopřejeme, je pravděpodobnější, že budou trpět chorobami a může dojít i k jejich deformaci.

Doporučený článek:  Na podzim péče o zahradu nekončí. Správné hnojení rostliny posílí před krutými mrazy

Dusík

Optimální množství dusíku podporuje správný růst rostlin a je tedy logické, že pokud jej rostliny nemají dostatek, jejich růst se zpomalí. Rostlina začíná také světlat a časem se světle zelená barva změní v hnědou. S dusíkem je však třeba nakládat opatrně, protože ani jeho nadbytek rostlinám nesvědčí. Opačným efektem bývá příliš tmavé zbarvení, a také přehnaný růst a možná ztráta květů a snížení výnosu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Železo

Stejně jako u dusíku, i u železa je důležité jeho optimální množství. Pokud je ho příliš, dochází ke zvýšení toxicity půdy a jejímu zhnědnutí, které se přesouvá i na kořeny. Pokud je železa naopak málo, projevuje se obvykle vznikem bílých skvrn, které se zvětšují.

Doporučený článek:  Plíseň bramborová si ráda pochutná i na rajčatech. Zničit může během chvíle celý záhon

Hořčík

Hořčík rostliny potřebují k tomu, aby mohla správně probíhat fotosyntéza a rostliny tak měly nejen správnou barvu, ale především mohly kvést a případně nést plody. Pokud hořčík chybí, pak prvním indikátorem bývají starší listy, které začnou měnit barvu nejprve na žlutou a poté na hnědou a nakonec uschnou. 

Draslík

Draslík pomáhá rostlinám čerpat z půdy potřebné živiny a také vodu, je nezbytný zejména pro ty rostliny, které se pěstují kvůli květu, případně plodům. Jeho nedostatek má logické následky, tedy oslabení a odlišné zbarvení rostlin a sníženou schopnost kvést a přinášet plody.

Doporučený článek:  Také zimní záhony mohou být plné barevných květin
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak rostlinám dodat optimální množství potřebných prvků

Možností, jak rostlinám dát, co potřebují, je využít specializovaná hnojiva, která se dají koupit. U nich je pak zapotřebí řídit se návodem, aby například nedošlo k předávkování a opačnému efektu.

Rostlinám však můžete pomoct i jinak, například hořčík, draslík a dusík můžete dodat pomocí rozumného množství kávové sedliny nebo vápník pomocí přidání rozdrcených vaječných skořápek do půdy nebo substrátu.

Zdroj: Autorský text, Wikipedia, wikiHow

Podobné články: