Plíseň bramborová si ráda pochutná i na rajčatech. Zničit může během chvíle celý záhon

Kéž by plíseň bramborová dostála svému názvu a škodila jen na bramborách, tedy ani na těch by nemusela, ale bohužel postihuje i ostatní druhy zeleniny, které se vyskytují na záhonech. Pro rajčata přináší plíseň bramborová rozsudek smrti a zahrádkáři mohou po půlročním úsilí a neustálém nasazení zplakat nad výdělkem, jak se lidově řečeno říká. Tento druh plísně totiž může zlikvidovat veškerou úrodu rajčat, proto je namístě věnovat péči dostatečnou pozornost a nedělat pěstitelské chyby. Které nedostatky vedou k rozšíření plísně bramborové a jak s ní účinně bojovat pomocí přírodních prostředků?

Plíseň bramborová je mor

Jak definovat plíseň bramborovou? Jako mor, proti kterému musí pěstitelé bojovat už při plánování sadby. Tomuto onemocnění se daří při nižších teplotách do 18 stupňů Celsia a vyhovuje mu vysoká vlhkost, například několikadenní deště. Postihuje především listy, které žloutnou a hnědnou, taktéž stonky nebo plody. Infekce se rychle šíří na další rostliny, navíc k likvidaci úrody může dojít vlivem zahradnických chyb, špatným umístěním jednotlivých druhů zeleniny nebo jejich chybným ošetřením.

Doporučený článek:  Správné hnojivo ovocné stromy posílí a zajistí bohatou úrodu. Hnojit je důležité dvakrát ročně
Zdroj obrázku: Freepik

Klíčové je umístění

Co největší výnosy na co nejmenším pozemku? Právě úvahy o velké úrodě často vedou k nulové úrodě, protože rajčata by měla mít vymezený svůj prostor a měla by být v dostatečné vzdálenosti od řádků s bramborami. Zkušení zahradníci radí sazenice nesázet ani tam, kde se vyskytovaly brambory v průběhu předchozího roku, patogeny totiž mohou přežít v půdě i zimní období.

Se zálivkou opatrně

Veškerým plísním vyhovuje vysoká vlhkost, a přestože rajčata vyžadují dostatek vláhy, nesmí se to se zálivkou přehánět. Obdobně se nesmí během zalévání dostat voda na listy nebo květy, nevhodné je umístění sazenic do blízkosti jezírka, tůně nebo jiného vodního zdroje. Po vytrvalých deštích jsou rostliny náchylnější k nákaze, proto už při výsadbě je nutné dávat sazenice v dostatečném rozestupu, aby měly přístup slunečních paprsků a nehromadila se vlhkost.

Doporučený článek:  Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Spodní listy musí pryč

Ve chvíli, kdy se začínají tvořit na výhoncích první plody, se musí pomocí zahradnických nůžek odstranit spodní listy do výšky 20 centimetrů od země, aby se nedotýkaly půdy, ve které jsou spory plísní. Zabránit nákaze plísněmi lze pomocí mulčování rašelinou, nadrcenou kůrou nebo nastříhanými novinami.

Pomůže postřik

Jak zabránit, aby se plíseň bramborová na rajčata nerozšířila? Preventivně se doporučuje použití přípravků, které rozšíření zabrání. Namísto chemie se mohou aplikovat přírodní a ekologické přípravky, mezi které patří postřik roztokem s jedlou sodou, s česnekovým extraktem nebo aplikace přesličkové kejdy.

Zdroj: https://www.notcutts.co.uk/garden-advice/problems-pests/potato-blight-and-tomato-blight/

Podobné články:

Pro úklid celé domácnosti se skvěle hodí obyčejný citron. Zanechá za sebou zářivou čistotuPro úklid celé domácnosti se skvěle hodí obyčejný citron. Zanechá za sebou zářivou čistotu

Přemýšlíte, že byste měli o víkendu uklidit vaše hnízdečko klidu a harmonie? A dumáte, čím uklidit, abyste celou domácnost nepohltili do oparu chemických látek? Známe několik spolehlivých řešení, která vám

Celá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřikCelá úroda rajčat může přijít vniveč. Před chorobami a škůdci zeleninu ochrání přírodní postřik

Pěstujete na zahradě, balkonu nebo terase rajčata? V tom případě jsou pro vás letní měsíce velmi důležité. Musíte je totiž v této době postříkat, abyste je chránili před nebezpečnými chorobami,