Krásná verbena se dostává i na české zahrady, málokdo ale tuší že má krom estetiky i léčebné účinky

Verbena (nebo také sporýš) je jednou z okrasných rostlin, kterou si oblíbila řada majitelů zahrad. Vedle velmi příjemného vzhledu a vůně má také léčivé účinky, které je možné využít při léčbě různých neduhů. Přestože původní léčivka roste divoce, stejných výsledků je možné dosáhnout také u druhů, které si vypěstujete na zahradě. Léčivé jsou především listy, používá se však celá nadzemní část rostliny včetně květů, z níž je možné vytvořit bylinný odvar nebo extrahovat éterický olej.

Na jaké problémy lze verbenu použít

Základní využití verbena (tedy odvar) nachází v těchto oblastech:

  • problémy trávicího traktu
  • problémy nervového systému
  • respirační problémy
  • menstruační problémy
  • hojení ran a zánětů
Doporučený článek:  Levné hnojivo musíte vyzkoušet. Rostliny budou díky bobkovému listu obsypané květy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Problémy trávicího traktu

Verbena obsahuje řadu tělu prospěšných látek včetně flavonoidů a antioxidantů. Navíc má velmi pozitivní účinek na zažívací trakt – zlepšuje funkci střev a zvyšuje účinek trávicích procesů, čímž podporuje rovnováhu střevní mikroflóry a zmírňuje problémy spojené s nadýmáním, zácpou či průjmem. Kromě toho pomáhá verbena čistit a regenerovat játra, ulevuje tak od nemocí močového měchýře nebo žlučových kamenů, a zároveň zvyšuje jejich imunitu vůči bakteriálnímu množení.

Problémy nervového systému

Odvar z verbeny působí uklidňujícím a utlumujícím účinkem, jež prospívá především lidem se sklony k depresivním nebo úzkostným stavům. Díky této vlastnosti zároveň pomáhá verbena zmírňovat či zcela eliminovat spánkové poruchy.

Doporučený článek:  Dokonalá ozdoba balkonu i terasy: surfinie si získají obdiv každého, stačí jediný pohled

Respirační problémy

Listy verbeny obsahují antibakteriální a antivirové látky, které se dostávají do odvaru. Také z tohoto důvodu je dobré odvar pít při prvních náznacích respiračních potíží. Vedle nachlazení, rýmy a dýchacích potíží, při nichž podporuje vykašlávání, účinně snižuje horečku, tlumí záněty a bolest.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Menstruační problémy

Verbena stimuluje menstruační cyklus a může vyvolat menstruaci v případě velmi dlouhého cyklu. Užívání verbeny zároveň zmírňuje sekundární projevy menstruace, jako jsou bolesti břicha či křeče. U kojících matek může podpořit laktaci.

Doporučený článek:  Kvůli jediné chybě hortenzie nepřežijí zimu. Tyhle zahradní krásky potřebují hýčkat

Hojení ran a zánětů

Kromě odvaru lze verbenu využívat také v přírodní formě – díky protizánětlivým účinkům se hodí k hojení povrchových ran či kožních problémů přikládáním listů na postižené místo. Infuze z verbeny je výborná jako ústní voda především v případě, že trpíte zánětem dásní.

Kontraindikace

Verbena způsobuje stahy dělohy, proto je nevhodná pro těhotné ženy.

Zdroj: kertvarazsmagazin.hu, Autorský text

Podobné články:

Hnědnutí tújí souvisí často s nevhodnou zálivkou, nedostatečným hnojením nebo domácími mazlíčkyHnědnutí tújí souvisí často s nevhodnou zálivkou, nedostatečným hnojením nebo domácími mazlíčky

Všechny túje mohou začít dříve nebo později hnědnout. Je to docela časté, a proto je důležité se o ně správně starat. Tato situace může potkat hlavně málo zkušené zahradníky. V

Muškáty mohou přezimovat v papírové tašce. Příští sezónu znovu pokvetouMuškáty mohou přezimovat v papírové tašce. Příští sezónu znovu pokvetou

Pelargonie jsou jednou z nejoblíbenějších rostlin zdobících balkony. Jsou schopny kvést až do prvních mrazů, takže je můžete obdivovat i koncem podzimu. Kvůli špatné toleranci mrazů však mnozí lidé považují