Odříznuté větve tújí jsou skvělým mulčem i základem pro kyselý kompost

Túje jsou stálicemi tuzemských zahrad, každoročně se musí prořezávat, aby živý plot plnil svou funkci a stromy mohly zdravě růst a houstnout. Co ale dělat s větvemi po prořezání? Mohou se uložit do kyselého kompostu, dobře poslouží pro vytvoření nových řízků na sazenice a znalci jistě ocení možnost použít tento organický materiál jako mulč nebo pro ochranu ostatních stromků a keřů před zimou. Jak túje prořezávat a co dále udělat s ořezanými větvemi?

Túje se neprořezávají v pozdním podzimu

Pro mnohé pěstitele je podzim znamením pro pilu a povinné prořezání většiny stromů. U tújí, které bývají nejčastěji vysazeny jako živá dekorace nebo jsou součástí živých plotů, toto pravidlo neplatí. Mohou se totiž prořezávat v průběhu jarních a letních měsíců, posléze nejpozději v srpnu. Prořezávat a zkracovat se mohou dvakrát ročně, přičemž řez v pozdním podzimu může způsobit následné fatální poškození rostliny. Neprořezávají se ani stromky mladší jednoho roku nebo menší než 1,5 metru.

Doporučený článek:  Sáček na zip nic nepropustí. Díky tomu zachrání rostliny i rychlou snídani
Zdroj obrázku: Freepik

K čemu použít větve z tújí

Túje neboli zeravy jsou tradičními dřevinami, které se používají do živých plotů. Při jejich zastřihávání nebo prořezávání pak vzniká velké množství organického materiálu, který je třeba efektivně zlikvidovat. Větve z tújí poslouží do kyselého kompostu, který se využije k acidofilním rostlinám, jako jsou ostatní jehličnany, borůvky, maliny, brusinky, vřesy nebo rododendrony. Kromě toho je možné zhnědlé větve jako přirozenou podestýlku nebo při smíchání s kůrou jehličnatých stromů použít jako mulč. Neméně oblíbené je nařízkování větví pro sazenice na příští rok.

Doporučený článek:  Papriky lze oloupat snadno pomocí tří metod

Kompostování krok za krokem

A jak kompostovat větve z túje? Vhodné je použít oddělený kompostér nebo nádobu. Rozklad tohoto typu materiálu trvá až tři roky, protože větve obsahují pryskyřičné sloučeniny, které brzdí rozpadání na organickou hmotu. Vždy je nutné vybrat pouze zdravé větve, které nejsou napadené škůdci nebo chorobami. Při ukládání tújí do kompostéru se doporučuje nadrtit větve na malé kousky a promíchat s ostatními zbytky. Může se přidat dusík, dobře poslouží posečená tráva nebo hnůj. Výsledný kompost má pH v rozmezí 3,5 až 4,5, proto je ideální pro acidofilní rostliny.

Zdroj: https://www.wilsonbrosgardens.com/planting-growing-arborvitae-shrubs.html

Podobné články: