Houbová sezóna je v plném proudu, a jak předpovídají odborníci, její vrchol je těsně před námi. Houbaři už z lesů táhnou plné koše a často čelí otázce, jak uchovat a uskladnit dostatek hub, aby si udržely co největší nutriční a chuťovou hodnotu. Tato záležitost je opravdu vážná, protože nesprávné skladování hub může způsobit, že i jedlé houby budou jedovaté.
Bohatý podzim
Teplý a vlhký podzim vždy přináší houbařům spoustu radosti. Bohužel bohatá úroda znamená nejen chutná jídla a houbové konzervy. Každý rok je houbová sezóna spojena s mnoha otravami a některé z nich mohou být obzvláště nebezpečné. Mnohé otravy jsou spojeny s tragickými chybami, protože některé druhy jedovatých hub jsou podobné jedlým.
Ale i nesprávná manipulace se sklizenými jedlými houbami může vést k otravě jídlem. Během období, kdy je úroda obzvláště bohatá a ne všechny houby se mohou připravit a jíst, se riziko výrazně zvyšuje. Správný postup začíná už v lese. Houby by se neměly sbírat do plastových sáčků nebo kbelíků. V takto sbíraných houbách se vylučují toxiny. Houby by měly zpracovány týž den, kdy byly i sklizeny.
Způsoby skladování
Zmrazení přebytečných hub je dobrý způsob, jak je konzervovat, avšak ne všechny houby jsou vhodné ke zmrazení. Jedlé houby by měly být před zmrazením blanšírovány. Houby vařte ve vroucí vodě 5–10 minut, před zmrazením přeceďte a osušte. Houby určené ke zmrazení vkládáme do plastových nádob, ale rozdělených po jedné dávce. Rozmražené houby se nesmí znovu zmrazovat.
Sušení je jednou z nejoblíbenějších metod konzervace hub. Dávejte si ale pozor a houby sušte ve speciální sušičce, v troubě nebo nad sporákem na dřevo. Sušení hub na slunci, radiátoru nebo nad plynovým sporákem je může pokazit. Houby před sušením nakrájejte na středně velké kousky. Příliš velké houby budou schnout pomaleji a mohou začít plesnivět. Uspořádejte je tak, aby se jednotlivé kousky nedotýkaly. Dobře vysušené houby skladujte ve vzduchotěsných nádobách.
Zdroj: https://www.thespruceeats.com/how-to-store-mushrooms-1389342