Jednoduché triky zkušených zahrádkářů udrží půdo kvalitní a plnou důležitých živin po celý rok

Je známým faktem, že důsledkem lidské činnosti půda ztrácí svou kvalitu. Například pokud je nadměrně využívána k pěstování rostlin, přichází o svůj podíl živin a organické hmoty. V případě, že nedojde k řešení problému, se půda promění v neživou hmotu. Jak proti tomu bojovat? Shrňme si základní pravidla:

  • vyhnout se vyčerpávání půdy nadměrným pěstováním  
  • omezit používání uměle vyrobených hnojiv
  • ochránit půdu před vlivem průmyslové činnosti

Rekultivace ve větším měřítku

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V souvislosti s degradací půdy se nejčastěji hovoří o oblastech, které trpí nadměrnou průmyslovou výrobou nebo těžbou surovin. Lidská činnost může mít v takovémto případě zásadní a často trvalé dopady na životní prostředí. První rekultivační práce probíhaly v oblasti Lužické uhelné pánve už ve 20. letech minulého století.

Doporučený článek:  Štípance od komárů dokážou potrápit i několik dní. Rychlou úlevu najdeme v každé kuchyni

Správný zahrádkář se ale zajímá také o kvalitu půdy na vlastním políčku či záhonu. Bohužel je často nemožné omezit vlivy, které vznikají v okolí. Pokud zahrada trpí degradací samotného podloží, zpravidla není v silách majitele pozemku činnost třetí strany omezit. I tak může kvalitu půdy na svém pozemku zlepšit.

Půda na zahradě

Prvním krokem ke správnému zacházení s půdou je střídání plodin. Dlouhodobé pěstování jednoho druhu snižuje kvalitu a pestrost složení půdy. V důsledku degradace roste riziko napadení zahrady škůdci nebo různými chorobami. Abyste tomu zamezili, seznamte se s pravidly rotace pěstovaných plodin. 

Doporučený článek:  Úhlavní nepřítel kuchyně znovu útočí. Jakmile se objeví jediný mol, je třeba jednat rychle
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kvalitní půdy na zahradě docílíte prostřednictvím hnojení. Nejlepší je používat minerální i organická hnojiva. Půdě významně prospívá jak hnůj, tak kompost. Dodáte-li půdě dostatek živin, bude sama rychleji produkovat humus.

Zlatým pravidlem je zachování rovnováhy –  kombinujte všechny zmiňované druhy hnojiv, ale hnojte s mírou.  Nezapomeňte, že všeho moc škodí. Nadbytek určitého druhu živin by mohl půdě uškodit, a to i navzdory přítomnosti ostatních prospěšných látek. 

Podobné články: