Jednoduché triky zkušených zahrádkářů udrží půdo kvalitní a plnou důležitých živin po celý rok

Je známým faktem, že důsledkem lidské činnosti půda ztrácí svou kvalitu. Například pokud je nadměrně využívána k pěstování rostlin, přichází o svůj podíl živin a organické hmoty. V případě, že nedojde k řešení problému, se půda promění v neživou hmotu. Jak proti tomu bojovat? Shrňme si základní pravidla:

  • vyhnout se vyčerpávání půdy nadměrným pěstováním  
  • omezit používání uměle vyrobených hnojiv
  • ochránit půdu před vlivem průmyslové činnosti

Rekultivace ve větším měřítku

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V souvislosti s degradací půdy se nejčastěji hovoří o oblastech, které trpí nadměrnou průmyslovou výrobou nebo těžbou surovin. Lidská činnost může mít v takovémto případě zásadní a často trvalé dopady na životní prostředí. První rekultivační práce probíhaly v oblasti Lužické uhelné pánve už ve 20. letech minulého století.

Doporučený článek:  Bez drahých hnojiv se klidně obejdete. Orchideje podpoří v květu obyčejná zelenina

Správný zahrádkář se ale zajímá také o kvalitu půdy na vlastním políčku či záhonu. Bohužel je často nemožné omezit vlivy, které vznikají v okolí. Pokud zahrada trpí degradací samotného podloží, zpravidla není v silách majitele pozemku činnost třetí strany omezit. I tak může kvalitu půdy na svém pozemku zlepšit.

Půda na zahradě

Prvním krokem ke správnému zacházení s půdou je střídání plodin. Dlouhodobé pěstování jednoho druhu snižuje kvalitu a pestrost složení půdy. V důsledku degradace roste riziko napadení zahrady škůdci nebo různými chorobami. Abyste tomu zamezili, seznamte se s pravidly rotace pěstovaných plodin. 

Doporučený článek:  Všechna jablka jsou zdravá, některé odrůdy jsou ale skutečná vitamínová bomba
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kvalitní půdy na zahradě docílíte prostřednictvím hnojení. Nejlepší je používat minerální i organická hnojiva. Půdě významně prospívá jak hnůj, tak kompost. Dodáte-li půdě dostatek živin, bude sama rychleji produkovat humus.

Zlatým pravidlem je zachování rovnováhy –  kombinujte všechny zmiňované druhy hnojiv, ale hnojte s mírou.  Nezapomeňte, že všeho moc škodí. Nadbytek určitého druhu živin by mohl půdě uškodit, a to i navzdory přítomnosti ostatních prospěšných látek. 

Podobné články:

Otoky nohou zmírní oblíbené bylinky. Domácí mast, koupel a obklady přinesou úlevuOtoky nohou zmírní oblíbené bylinky. Domácí mast, koupel a obklady přinesou úlevu

Jak vznikají otoky končetin? Na vině jsou problémy s oběhovým systémem a vznikají hromaděním tekutiny v mezibuněčném prostoru. Tento problém se zhoršuje v horkých dnech a nejčastěji postihuje lidi žijící

Trávník potřebuje péči po celý rok. Základní kroky ho udrží v dobrém stavu během zimyTrávník potřebuje péči po celý rok. Základní kroky ho udrží v dobrém stavu během zimy

Listopad je posledním měsícem před nástupem zimního období, a je proto důležité provést několik klíčových kroků k tomu, aby váš trávník přečkal zimu v co nejlepší kondici. Dodržování správných postupů