Jednoduché triky zkušených zahrádkářů udrží půdo kvalitní a plnou důležitých živin po celý rok

Je známým faktem, že důsledkem lidské činnosti půda ztrácí svou kvalitu. Například pokud je nadměrně využívána k pěstování rostlin, přichází o svůj podíl živin a organické hmoty. V případě, že nedojde k řešení problému, se půda promění v neživou hmotu. Jak proti tomu bojovat? Shrňme si základní pravidla:

  • vyhnout se vyčerpávání půdy nadměrným pěstováním  
  • omezit používání uměle vyrobených hnojiv
  • ochránit půdu před vlivem průmyslové činnosti

Rekultivace ve větším měřítku

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V souvislosti s degradací půdy se nejčastěji hovoří o oblastech, které trpí nadměrnou průmyslovou výrobou nebo těžbou surovin. Lidská činnost může mít v takovémto případě zásadní a často trvalé dopady na životní prostředí. První rekultivační práce probíhaly v oblasti Lužické uhelné pánve už ve 20. letech minulého století.

Doporučený článek:  Švestky sušené v troubě si uchovají šťavnatost a výbornou chuť

Správný zahrádkář se ale zajímá také o kvalitu půdy na vlastním políčku či záhonu. Bohužel je často nemožné omezit vlivy, které vznikají v okolí. Pokud zahrada trpí degradací samotného podloží, zpravidla není v silách majitele pozemku činnost třetí strany omezit. I tak může kvalitu půdy na svém pozemku zlepšit.

Půda na zahradě

Prvním krokem ke správnému zacházení s půdou je střídání plodin. Dlouhodobé pěstování jednoho druhu snižuje kvalitu a pestrost složení půdy. V důsledku degradace roste riziko napadení zahrady škůdci nebo různými chorobami. Abyste tomu zamezili, seznamte se s pravidly rotace pěstovaných plodin. 

Doporučený článek:  Zavařování podle lunárního kalendáře: vyplatí se počkat na novoluní, pozor na magický úplněk
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kvalitní půdy na zahradě docílíte prostřednictvím hnojení. Nejlepší je používat minerální i organická hnojiva. Půdě významně prospívá jak hnůj, tak kompost. Dodáte-li půdě dostatek živin, bude sama rychleji produkovat humus.

Zlatým pravidlem je zachování rovnováhy –  kombinujte všechny zmiňované druhy hnojiv, ale hnojte s mírou.  Nezapomeňte, že všeho moc škodí. Nadbytek určitého druhu živin by mohl půdě uškodit, a to i navzdory přítomnosti ostatních prospěšných látek. 

Podobné články:

Jediná surovina udělá z obyčejného vývaru skutečný gurmánský zážitek. Užijte si dokonalou barvu i chuťJediná surovina udělá z obyčejného vývaru skutečný gurmánský zážitek. Užijte si dokonalou barvu i chuť

Vývar patří mezi nejoblíbenější druhy polévek, které si můžete připravit doma. Nejchutnější je při nachlazení nebo za sychravých dnů, kdy se potřebujete zahřát. Kromě zahřátí se ale můžete těšit také

Mšice vyžadují okamžitý zásah. Postřik z oblíbené zeleniny všechny škůdce zlikvidujeMšice vyžadují okamžitý zásah. Postřik z oblíbené zeleniny všechny škůdce zlikviduje

V boji s všudypřítomnými a extrémně žravými mšicemi vám může pomoci jeden přírodní lék – cibule. Mšice napadají zahradní květiny i plodiny, nešetří ovocné stromy, vstupují na balkony a terasy a