„Tak jste to na něj měli napsat, netuším že třídím špatně,“ lamentoval jsem nad hnědým kontejnerem

Jasně, přiznám se. Vždycky jsem chtěl být ten „odpovědný“ občan. Ten, co třídí odpad, stará se o životní prostředí a tak podobně. V poslední době to taky s tím tříděním začínalo být docela in. Všude se mluvilo o ekologii, o tom, jak bychom měli zacházet s odpadem. A tak když ve městě, kde bydlím, začaly přibývat ty různé barevné kontejnery, byl jsem docela nadšený.

Ze začátku to bylo snadné. Modrý kontejner na papír, žlutý na plast. Šlo to samo. Až pak přišly ty hnědé kontejnery na bioodpad. Na první pohled super nápad. Proč házet do popelnice to, co se dá zkompostovat a využít znovu?

Doporučený článek:  9 skvělých důvodů, proč jíst pravidelně banány

Ale pak přišel první problém. Co tam vlastně házet? Samozřejmě zbytky ovoce, zeleniny, tráva z trávníku, listí z zahrady, čajové sáčky, kávová sedlina. To všechno bylo v pohodě.

Ale co kosti z kuřete, které jsme měli k večeři? Co zbytky jídla z talíře? A co zbytky oleje z pánve? Přece je to všechno organický materiál, ne? Tak jsem to tam házel. Proč ne, z kuchyně to pochází.

No, a pak přišel den, kdy jsem se dozvěděl, že do těch hnědých kontejnerů se tohle všechno házet nemá. Jak jsem na to přišel? Kámoš mi to řekl, když jsme o tom tak nějak náhodně mluvili. Tvářil se přitom trochu jako naštvaně a upozornil mě, že jsem to dělal špatně.

Doporučený článek:  Nakládané okurky najdeme v každé kuchyni. Málokdo ale tuší, jaký poklad pro lidské tělo vlastně jsou

No, řeknu vám, byl jsem docela nas… ehm, rozčilený. Proč tam nemají lepší návod? Proč na těch kontejnerech není napsáno, co tam patří a co ne? Kdo má čas a chuť vyhledávat na internetu, co se kam hází?

Zavolal jsem na městský úřad, abych si postěžoval. Řekli mi, že na kontejnerech jsou základní informace uvedeny – ale asi to na ten „náš“ někdo jaksi zapomněl nalepit. A informační kampaň, která k tomu prý měla být na stránkách města, ta mě také zcela minula.

Doporučený článek:  Příjemné léto dokáže zkazit otravný hmyz. Nebezpečná alergická reakce se může objevit kdykoli

No, co vám budu povídat. Teď už vím, co se do hnědých kontejnerů házet má a co ne. Ale přesto si myslím, že by to mohli udělat trochu přehlednější. Prostě tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny. A nejde jen o ty hnědé, ale o všechny, protože i u modrých nebo žlutých je to stále těžší.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek

Podobné články:

Ovoce je důležitou složkou jídelníčku. Oblíbené druhy by neměly chybět na žádném jídelníčkuOvoce je důležitou složkou jídelníčku. Oblíbené druhy by neměly chybět na žádném jídelníčku

Ovoce je nezbytnou součástí zdravé stravy, plné vitamínů, minerálů, vlákniny a antioxidantů, které naše tělo potřebuje k optimálnímu zdraví a správné funkci. Ale mezi ovoce existují rozdíly, a některé druhy

V zimě skleník využijeme k pěstování, zazimování rostlin nebo relaxaciV zimě skleník využijeme k pěstování, zazimování rostlin nebo relaxaci

Zahradní skleník není pouze letním rájem pro pěstování čerstvé zeleniny. I v zimních měsících může být neocenitelným pomocníkem pro zahrádkáře a milovníky čerstvých plodin. Přinášíme vám několik tipů, jak využít