Všechna jablka jsou zdravá, některé odrůdy jsou ale skutečná vitamínová bomba

Jablka jsou u nás mezi ovocem bezkonkurenční. Jsou dostupná téměř po celý rok, avšak nejchutnější bývají na podzim, kdy jsou šťavnatá a sladká. V tomto ročním období také obsahují nejvíce vitamínů a minerálů. Jednotlivé kultivary jabloní byly vypěstovány opakovaným křížením evropských a asijských druhů po několik tisíc let.

Odrůdy se liší vzhledem i chutí

Jednou z prvních odrůd, které si můžeme koncem léta vychutnat, je Piros. Čím více se blíží podzim, tím je nabídka bohatší. Odrůdy se liší nejen chutí, ale i vzhledem, vůní a strukturou dužiny – od tvrdé a plné šťávy až po moučnaté, jemné a křehké. Některé jsou sladké, zatímco jiné mají sladce vínové nebo nakyslé tóny.

Doporučený článek:  Na školní jídelnu zapomeňte. Přesvědčíme vás, že špenát ve vašem jídelníčku nesmí chybět

Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Gala, Golden Delicious, Jonagold nebo Idared. Podle vědců jsou nejvýživnější odrůdy, které vznikly ještě před nástupem moderního pěstování, jelikož moderní metody výroby potravin mají za následek ničení a znečišťování životního prostředí. Odrůdy, jako je Zlatá reneta, mohou mít až desetkrát vyšší obsah vitamínů a minerálů než ty, které lákají bezchybnou, lesklou slupkou a většími plody.

Zdroj obrázku: Freepik

Co ovlivňuje obsah látek?

Ani obsah živin u jablek stejné odrůdy ale není totožný. Je ovlivněný velikostí a stupněm zralosti, vystavením slunci a červivostí utrženého ovoce. U Zlaté renety je právě nazelenalá drsná slupka zárukou vyššího obsahu biologicky aktivních složek. Má spoustu vitamínu C, vlákniny a antokyanů, tedy antioxidantů ze skupiny flavonoidů.

Doporučený článek:  Slupky z cibulí nemusí skončit na kompostu. Cenné jsou stejně jako samotná zelenina

Stejně jako jablka jiných odrůd má Zlatá reneta příznivý vliv na trávení, peristaltiku střev, metabolismus sacharidů a tuků, činnost srdce a imunitu. Většina odrůd jablek je vhodná k přípravě čerstvé šťávy i jako přísada do salátů. Některé jsou vhodné na konzervaci. Například odrůda Antonovka je dobrou volbou do koláčů, kompotů a džemů, Champion zase na výrobu pyré a pěn.

Zdroj: https://askthefoodgeek.com/web-stories/best-types-of-apples/

Podobné články:

Dokonalé opálení i bez hodin slunění: klíčem je zařadit do jídelníčku ty správné potravinyDokonalé opálení i bez hodin slunění: klíčem je zařadit do jídelníčku ty správné potraviny

Pro krásně snědou pokožku už dnes nemusíte do solárních studií. Opalování na slunci je oblíbenou činností mnoha žen, které si tak užívají odpočinek. Do jedné ruky oblíbenou knihu, do té