Domácím broskvím se nic nevyrovná. Ovocný strom vypěstujete i ze zbylé pecky

Broskve jsou vynikajícím ovocem, které obsahuje hodně vitamínů a minerálů. Domácí ovoce bude vždy chutnější a levnější než z obchodu. Broskvoň si přitom můžete vypěstovat i z pecky. Kdy zasadit pecku broskve a jak se na to připravit? Je to poměrně dlouhý proces, ale rozhodně se vám vyplatí. Navíc na něm není nic složitého. Poradíme vám, jak to udělat, abyste měli hodně ovoce.

Pecku si správně připravte

Broskve dozrávají v červenci a srpnu. Během této doby si vyberte lokální strom, ze kterého si utrhnete ovoce. Snažte se získat pecky z plodů, které jsou velmi zralé. Pecku doma důkladně opláchněte a zbavte ji všech zbytků dužiny, protože jinak bude hnít. Ponořte ji do misky s vodou. Jestli se potopí ke dnu, je dostatečně kvalitní na pěstování. Potom ji nechte uschnout a uložte ji při pokojové teplotě až do konce října.

Doporučený článek:  Kysané zelí lze připravit na mnoho způsobů, ale jen některé bude skutečně dobré a zdravé
Zdroj obrázku: Freepik

Podzim je nejlepší období pro broskve

V první řadě na podzim pecku vložte na 24 hodin do vody. Potom ji přesuňte do směsi rašeliny a písku v poměru 3 : 1, kde by měla strávit tři až čtyři měsíce. Důležité je, aby byla rostlina při teplotě mezi 2–4 stupni. Jestli takové podmínky doma nemáte, uložte pecku v půdě do lednice. Substrát musí zůstat po celou dobu mírně vlhký. Nesmíte to ale přehánět.

Na přelomu března a dubna se můžete k pecce vrátit a prozkoumat ji. V tuto dobu se pravděpodobně objeví první klíčky. V tento okamžik ji přesaďte do květináče. Po dalším roce budete muset rostlinu znovu přesadit do větší nádoby a nové zeminy, jestli budete broskvoň pěstovat tímto způsobem. Pokud přesadíte rostlinu ven, musíte myslet na pravidelné vytrhávání plevelu kolem stromku.

Doporučený článek:  Vavřínový kouř zaplaší chmurné myšlenky a odplaví stres. Jeho sílu můžete vyzkoušet ještě dnes

Péče o broskvoň není náročná. Na co nezapomínat?

Mladá rostlina potřebuje dost světla, ale ne přímé slunce. Rostlinu můžete mít doma až do druhé poloviny května. Potom byste ji měli přemístit minimálně na balkon. Počkejte až do chvíle, kdy nebudou hrozit žádné ranní mrazíky. Na podzim ji domů již vracet nemusíte. Ve skutečnosti byste rostlině spíš ublížili. Použijte agrotextilii, aby byla chráněná před mrazem, a nechte ji venku.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/peach/planting-peach-seeds.htm

Podobné články:

Dýňový olej dodá studeným pokrmům lahodnou oříškovou chuť, jeho skladování má však své podmínkyDýňový olej dodá studeným pokrmům lahodnou oříškovou chuť, jeho skladování má však své podmínky

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké je využití dýňového oleje v domácnosti? Že existuje celá řada olejů, ví snad opravdu každý. Nejběžnější je ten slunečnicový, olivový a řepkový.