Staré krabice je nejlepší nechat válet na zahradě. Rostliny z nich budou nadšené

Kartonové krabice můžete vyhodit do kontejneru k recyklaci, ale stejně dobře je také využijete na zahradě. Mulčování je velmi důležité pro zdraví půdy i rostlin. A použít na to můžete i kartonové krabice. Má to mnoho výhod a nebudete muset plýtvat papírovým odpadem, který máte doma. Jaký karton bude pro mulčování nejlepší?

Proč musíte mulčovat půdu na zahradě?

K mulčování se obvykle používá kůra, sláma, piliny nebo kompost. Tyto prostředky zabraňují tvorbě tvrdé krusty na vršku půdy, zlepšují její strukturu a obohacují ji organickými látkami. Velmi dobrou možností je zakrytí zahradních záhonů kartonovými krabicemi. Celulóza z krabice přitahuje žížaly, které půdu dokonale provzdušní.

Doporučený článek:  Pěstování zamiokulkasu zvládne i začátečník. Stejně snadné je i jeho rozmnožení

Jaké kartony jsou na mulčování nejlepší?

Kartonové krabice určené k mulčování musí být zcela přirozené. Nejlepší jsou šedé nebo hnědé krabice bez laku a fólií. Před použitím na zahradě musíte odstranit všechny štítky, nálepky, pásky a sponky. V zemi se nerozloží a budou dělat jen problémy. Nedávejte na záhony také kartony znečištěné od oleje, chemikálií nebo tuků.

Zdroj obrázku: Freepik

Postup při mulčování půdy krabicemi

Mulčování kartony můžete používat na okrasné i užitkové záhony. Použití krabic je přitom velmi jednoduché. Stačí položit kartony vedle sebe. Nesmí mezi nimi zůstat volný prostor. Potom je namočte vodou a po stranách naskládejte kamínky. Kartonové krabice na záhonu ale nemusí být vůbec vidět. Zakryjte je vrstvou dalšího mulče, jako je kůra, sláma, jehličí nebo suché listí.

Doporučený článek:  Také během zimy potřebuje půda na zahradě zajistit dostatečnou vlhkost

Velkou výhodou mulčování je zadržování vlhkosti v půdě. Nemusíte díky tomu tolik zalévat, protože voda se nebude tak rychle vypařovat z půdy. Další výhodou je zásobení rostlin živinami a tepelná izolace půdy. Bohužel má mulčování kartonem i pár nevýhod. V hodně vlhké půdě může způsobit hnití substrátu a přitahovat slimáky. Ve většině případů je ale velmi výhodné pro zahradu.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/use-corrugated-cardboard-mulch-35031.html

Podobné články: