Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Možná jste si mysleli, že mšice ohrožují jen venkovní rostliny, jsou však nebezpečné i pro rostliny, které pěstujeme v interiéru. Nemilosrdně ničí mladé výhonky a sají šťávu z listů rostlin. Proto je třeba se mšicemi bojovat, jakmile si všimneme jejich přítomnosti na rostlině. Množí se totiž velmi rychle a mohou zničit postupně všechny rostliny, které se nacházejí v blízkosti té infikované.

Důležité je mšice rozpoznat

Zpozornět byste měli, když vám začnou vadnout listy a nové výhonky rychle umírají. Na stoncích si pak můžete všimnout malého hmyzu se zeleným, černým nebo červeným zbarvením a nepřiměřeně dlouhýma nohama. Charakteristickým znakem přítomnosti mšic je nevzhledný lepivý povlak na rostlině. Útočí následně na všechny rostliny v domě. Jejich pozornosti neuniknou hlavně orchideje, fuchsie, begonie, a dokonce ani sukulenty.

Doporučený článek:  Přizvěte k boji proti mšicím ty nejlepší spojence. Dravý hmyz se s nimi vypořádá

V boji s těmito škůdci vám pomůže například česnek. Ten není jen velmi prospěšný pro lidské zdraví, ale dokáže bojovat i s nepřáteli našich pokojových rostlin. Stačí, když připravíte roztok z česneku, a to tak, že rozdrtíte celou hlávku česneku a zalijete ji litrem převařené vlažné vody. Nechte alespoň den stát. Následně roztok přelijte do postřikovače a jednou denně aplikujte na rostlinu. Po pár dnech si všimnete menšího množství mšic. Nevýhoda tohoto léku je jeho silný česnekový zápach.

Doporučený článek:  Doma vypěstované brambory chutnají nejlépe. Ideální doba pro jejich sázení je právě teď
Zdroj obrázku: Freepik

Využijte přírodní sílu k záchraně vašich květin

Nebojíme-li se ani zápachu octa, pak jej můžeme použít jako přírodní lék pro květiny. Stačí jej smíchat s vodou v poměru 1 : 1. Pokud nám ale vadí jeho odér, můžeme ho zředit více. Pokud přidáte více vody, jeho účinek bude slabší. Naštěstí se vůně octa rychle vypaří, takže zápach nemusíte snášet příliš dlouho. Také stačí nalít roztok do rozprašovače a pravidelně rostliny stříkat. Pokud vám nepomohou přírodní léky, zkuste zajít do zahradnictví a vyzkoušejte chemický postřik na mšice.

Doporučený článek:  Květiny mohou dělat radost nejen ve váze. Některé květy rozveselí také dobroty na talíři

Pokud už se vám podařilo mšic zbavit, ale chcete zabránit jejich opětovnému vrácení, je dobré použít vůně, které tento hmyz nemá rád. Řešení je jednoduché, stačí, když umístíte několik květináčů s mátou v blízkosti ohrožených rostlin. Mátovou vůni mšice nesnesou, takže jim zabrání v návratu. Pár lístků máty můžete vložit i do výše zmíněných roztoků. Jejich zápach tak alespoň bude snesitelnější a na mšice budou mít stejně silný účinek.

Zdroj: https://www.thespruce.com/control-aphids-on-houseplants-1902889

Podobné články:

Ideální interiérové rostliny jsou nenáročné na péči, a přitom se doma postarají o čistý vzduchIdeální interiérové rostliny jsou nenáročné na péči, a přitom se doma postarají o čistý vzduch

Interiérové rostliny v květináčích jsou ideálním dekorativním prvkem v domácnostech a bytech. Potěší oko svými rozmanitými tvary, barvami a vůní. Interiérové rostliny ale přinášejí i další, velmi užitečné výhody. Za