Zelenec přečká téměř vše. Oblíbená pokojovka vyčistí dokonale vzduch od škodlivých toxinů

Zelenec patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám. Čistí vzduch a má antibakteriální vlastnosti, přitom je nenáročný na pěstování. Pochází z jižní Afriky, dnes už se však pěstuje napříč celým světem. Jedná se o zelenou rostlinu s dlouhými a úzkými listy, na kterých se mohou objevovat bílé nebo žluté pruhy. Květy jsou bílé se žlutými pestíky.

Jaké podmínky mu vyhovují?

Zelenec se nejlépe cítí ve vlhčím substrátu, ale snese i mírné vyschnutí. Naopak nesnáší přelévání. Nemá rád suchý vzduch, proto je nutné listy pravidelně rosit vodou. V zimě je vhodné postavit k němu nádobu s vodou nebo mokrým mechem. Nemá rád silné hnojení, které negativně působí na růst.

Doporučený článek:  Spokojená monstera se stane skutečným skvostem interiéru, který s vámi přečká dlouhé roky

Tato rostlina se snadno přizpůsobí podmínkám v bytě. Daří se jí jak v polostínu, tak na velmi slunném místě. Ve stínu na listech ovšem nevzniknou ozdobné světlé pruhy. Přímé sluneční záření by ale mohlo spálit listy. Nejideálnější teplota pro pěstování je 18 až 20 stupňů v létě a okolo 15 stupňů v zimě, přežije ale i velká vedra a nižší teploty.

Zdroj obrázku: Freepik

Dá se snadno množit

Zelenec se velmi snadno množí, rostou z něj totiž výhony se spoustou malých sazenic. Ty stačí zakořenit ve vodě a umístit do nádoby se zeminou. Zelenec roste rychle a bujně, proto vyžaduje časté přesazování. Dospělé exempláře je vhodné přesazovat jednou ročně na jaře, mladší klidně dvakrát ročně. Postačí jim běžná univerzální zemina pro pokojové rostliny, která může být obohacená trochou písku nebo štěrku. Rostlina ale nesnáší fluor.

Doporučený článek:  Změna listů orchidejí může nejednoho pěstitele vyděsit. Klid ale rostlině prospěje víc než rázný zásah

Tato rostlina funguje jako filtr a účinně odstraňuje škodlivé látky a patogenní bakterie ze vzduchu. Funguje antibakteriálně a fungicidně. Kromě toho rostlina silně zvlhčuje vzduch a zvyšuje množství kyslíku v místnosti. Snižuje škodlivé elektromagnetické záření, pomáhá alergikům a astmatikům i pacientům s plicními chorobami. Nejpřínosnější proto bude její umístění v dětském pokoji nebo ložnici.

Zdroj: https://www.thespruce.com/spider-plants-chlorophytum-definition-1902773

Podobné články:

Mšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkemMšice ohrožují i pokojové rostliny. Zachrání je přírodní postřik, který překvapí svým účinkem

Možná jste si mysleli, že mšice ohrožují jen venkovní rostliny, jsou však nebezpečné i pro rostliny, které pěstujeme v interiéru. Nemilosrdně ničí mladé výhonky a sají šťávu z listů rostlin.

Přelévání škodí stejně jako přeschnutí. Kořeny trpí a vyžadují rychlou pomocPřelévání škodí stejně jako přeschnutí. Kořeny trpí a vyžadují rychlou pomoc

Rostlinám škodí, když na ně zapomínáme se zálivkou, ovšem přelévání jim také vůbec nesvědčí. Přebytečná voda je nebezpečná obzvláště pro rostliny, které pěstujeme v uzavřených vnějších miskách. Tekutina, která se drží