Tetlucha kozí pysk – název může málo napovědět těm, kteří o rostlinách moc nevědí, ale vzhledově se podobá obyčejné petrželi. Zatímco petržel přináší našemu tělu jen výhody, tetlucha může člověka i zabít. Jak tuto rostlinu rozpoznat a jaké jsou příznaky otravy?
Kde roste tato rostlina? Buďte opatrní při sběru!
Při pěstování rostlin pro vlastní potřebu nebo na prodej musíme počítat s tím, že mezi plodinami můžeme najít plevel. Zatímco mezi nežádoucími rostlinami jsou často neškodné druhy plevelných bylin, které je třeba pravidelně odstraňovat, může se mezi nimi nacházet také jedovatý druh. Jednou z takových rostlin je tetlucha. Tato bylina se nachází v celé Evropě, na Kavkaze a v západní Asii. Takže můžete vidět, že oblast jejího výskytu je poměrně široká a nikdy si nemůžeme být jistí, že se v naší zahradě nevyskytuje.
Jak vypadá tetlucha kozí pysk?
Faktorem, který způsobuje největší nebezpečí konzumace této byliny, je její podobnost s obyčejnou petrželkou. Tento plevel je dokonce nazýván svou podobností „psí petržel“. Tato rostlina má holý stonek, který je uvnitř dutý a dosahuje výšky 10 až 50 cm. Listy jsou lesklé, 2–3krát zpeřené, široké od stonku a končící špičkou.
Toxické sloučeniny
To, co dělá tetluchu tak nebezpečnou nejen pro člověka, ale i pro krmná zvířata, jsou chemické sloučeniny obsažené v této rostlině. Chemické sloučeniny ze skupiny alkaloidů se také nacházejí v rostlině skvrnitého šťovíku. Je to bezbarvá a mastná kapalina a jedná se o silný gangliový jed, který funguje podobně jako známý nikotin. Letální dávka pro osobu je 0,5–1,0 g této látky. Kyselina mravenčí je nejjednodušší karboxylová kyselina. Otrava bylinou začíná nedostatkem chuti k jídlu a křečemi. Mezi další příznaky patří nerovnováha, zmatenost a mdloby.
Zdroj: https://totallywilduk.co.uk/2022/02/08/fools-parsley-aethusa-cynapium-identification-guide/