Šeřík si můžeme nasušit do zásoby, léčivý odvar uleví při bolesti nebo hypertenzi

Šeřík je okrasná rostlina, kterou pěstují lidé na svých zahradách již desítky, možná i stovky let. Tento keř zdobí zahradu svými majestátními květy, které provoní široké okolí. Nejen lidem se tento keř a jeho květy líbí. Také hmyz si tuto rostlinu velmi oblíbil. Ne každý ovšem ví, že má šeřík mnoho léčivých vlastností. Správně připravený léčebný odvar z šeříku dokáže pomoci při bolestech hlavy, krku, při revmatických onemocněních, ale také při kašli a hypertenzi.

Doporučený článek:  Mulč ochrání rostliny před mrazem. Na výběr máme mnoho materiálů

Kdy a kde šeřík roste?

Šeřík, latinsky Syringa vulgaris, pochází z Balkánského poloostrova. Do střední Evropy se dostal z osmanské říše v šestnáctém století. Tento keř je mohutný a jeho listy srdcovitého tvaru mají tmavě zelenou barvu. Květy jsou shromážděny v bohatých hroznech, mají velmi sladkou příjemnou vůni, která se line i desítky metrů daleko. Květy tohoto keře mohou mít dle druhu fialové, modré, bílé, ale dokonce i žluté okvětní lístky. Nejvíce kvetou od května do června.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlastnosti šeříku

Již naši předci využívali léčivé vlastnosti šeříku. Tato rostlina totiž pomáhá při bolestech hlavy, kašli a při čištění jater. Látky z šeříku regulují krevní tlak a také působí příznivě proti bujení rakovinotvorných buněk. Jak poznamenal Dr. Henryk Różański, čaj z šeříku lze použít pro posílení imunity a také jako lék na revmatismus.

Doporučený článek:  Bylinky vyrostou i na malém balkoně. Ke spokojenosti jim postačí málo

Jak připravit nálev?

Květy šeříku by se měly sbírat pozdě odpoledne nebo navečer. Poté je třeba květy oloupat z větviček a natěsno napěchovat do nádoby. Tuto nádobu poté vložte do trouby předehřáté na 50 stupňů Celsia asi na tři hodiny. Poté tyto květy rozložte na noviny, nebo pečicí papír a nechte zcela vystydnout. Z takto připravených květů lze uvařit nálev, který má velmi příjemnou sladkou vůni. V jednom šálku stačí zalít lžičku usušených květů vroucí vodou a nechat asi 10 minut vylouhovat. Doporučená denní dávka jsou 2–3 šálky za den.

Zdroje:
https://aradiantlyhealthylife.com/lilac-tea/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4055352/

Podobné články:

Vyzdvihovaný olivový olej není ten nejlepší. Přinášíme důvody, proč sáhnout po řepkovémVyzdvihovaný olivový olej není ten nejlepší. Přinášíme důvody, proč sáhnout po řepkovém

Řepkový olej nepatří mezi nejoblíbenější. Přináší nám přitom mnoho pozitivních vlastností, které ocení každý. Dobrou zprávou je, že jeho cena není příliš vysoká. Jiné oleje jsou mnohem dražší, a přitom

Oslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnouOslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnou

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem pro mnoho nemocí, včetně srdečního infarktu, aterosklerózy, mozkové mrtvice a mnoha dalších. Snížit špatný cholesterol je proto hlavní věc, o kterou byste se měli zajímat.