Nesprávná a nevyvážená strava, nedostatek pohybu, nadmíra kouření a pití alkoholu a také nedostatečná pohybová aktivita můžou vést k zvýšení špatného cholesterolu v organismu. Bylo prokázáno, a to i u dětí, že se při nedodržování správné životosprávy mohou usazovat na stěnách tepen aterosklerotické pláty. Naštěstí existují byliny, které napomáhají snižovat tyto potíže a přispávají k podpoře kardiovaskulárního systému. Jaké byliny máme na mysli?
Ostropestřec mariánský pomáhá játrům
Ostropestřec může lehce připomínat svým vzhledem bodlák. Je to však velmi léčivá bylina, která napomáhá čištění krve a tepen v organismu a ulehčuje tak práci játrům. Díky obsahu silymarinu má ostropestřec protizánětlivé, choleretické a detoxikační vlastnosti. V lékařství se hojně využívá k léčení pacientů s cukrovkou druhého typu, pacientů trpících cirhózou jater nebo pro léčbu lidí s vysokým cholesterolem. Tato bylina je dostupná ve formě čajů, tablet nebo oleje.
Hloh pro zdravé srdce
Pro zlepšení práce oběhového systému se vyplatí obohatit jídelníček o hloh. Plody hlohu obsahují velké množství vitamínu C, omega-3-mastných kyselin a také velké množství vápníku, fosforu i draslíku. Hlavně u pacientů, kteří se léčí s kardiovaskulárními problémy, je vhodné doplnit stravu o jídla s obsahem hlohu. Tato bylina totiž snižuje krevní tlak, pomáhá při nervových poruchách a poruchách srdečního rytmu a také snižuje hladinu špatného cholesterolu. Hloh je bylinou, která také upravuje průtok krve v tepnách mozku.
Tymián na krevní tlak
Tymián známe jako koření, které používáme běžně při vaření. Má ale také kardiovaskulární podpůrné vlastnosti. V první řadě působí antibakteriálně a díky obsahu draslíku a hořčíku působí příznivě na cévy srdce. Látky obsažené v tymiánu zlepšují činnost srdečního svalu a umožňují efektivněji cirkulovat krev v tepnách.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/heart-disease/natural-remedies-cholesterol