Měsíček nesmí chybět na žádné zahradě. Květy vytvoří krásnou dekoraci a vyléčí každý zánět

Měsíček lékařský patří mezi bylinky, které jsou hojně užívané nejen starší generací. Už i mladí lidé přicházejí na to, že bylinkami mohou pomoci svému tělu od různých neduhů. Měsíček umí zklidnit pokožku, a může dokonce pomoci s léčbou zánětu žaludku. Jaké další vlastnosti měsíček má?

Měsíček kvete celé léto

Měsíček je nejlepší nasušit. Kvete po celé léto, od června do září. Můžete si z něj udělat buď nálev, nebo tinkturu. Tu pak můžete užívat po celý rok. V domácí lékárničce by vám měsíček neměl chybět. Pomůže nejen od problémů s trávením, ale také upraví bolesti při menstruaci. Měsíček má spoustu zdravotních vlastností, které byste měli využít.

Doporučený článek:  Azalky sluší slunnému parapetu, svými květy dělají radost i několik měsíců

Měsíček poznáte podle sytě oranžovožlutých květů. Je to dekorativní rostlina, kterou se ale vyplatí pěstovat také pro její léčivé účinky. V posledních letech ale k vidění moc není. Není to trvalá rostlina a lidé raději dávají přednost jiným. Sušené květy měsíčku jsou ale jednou z alternativ, jak se zbavit bolestí. Květy jsou navíc jedlé a jsou častou ozdobou například dezertů nebo dortů. Je to medonosná rostlina, která přitáhne včely a další hmyz.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké bohatství v měsíčku najdete?

Květy měsíčku si můžete nasušit, bývají součástí nálevu nebo mastí, které si snadno připravíte také doma. Je ceněný již po několik staletí. Babičky díky němu léčily například záněty, ale také dokáže utišit podrážděnou pokožku například po bodnutí hmyzem. Urychluje hojení různých zánětů. Bojuje proti plísňovým infekcím a zvyšuje imunitu. Rozhodně se vyplatí ho vyzkoušet.

Doporučený článek:  Kvůli jediné chybě hortenzie nepřežijí zimu. Tyhle zahradní krásky potřebují hýčkat

A co všechno v něm najdete? Například flavonoidy, ale také karotenoidy. Hodit se bude například při zánětu spojivek, kdy se měsíček přikládá přímo na oči. Můžete ho použít také na zánět v krku nebo ústech. Díky svým vlastnostem zabráníte rozšiřování infekce. Uklidní žaludek a také játra budou správně pracovat, pokud jim občas měsíček dopřejete.

Zdroj: https://www.emedihealth.com/skin-beauty/calendula-flower-benefits

Podobné články:

Levandulová tinktura uleví při bolestech i stresu. Snadno ji lze připravit z několika ingrediencíLevandulová tinktura uleví při bolestech i stresu. Snadno ji lze připravit z několika ingrediencí

Levandule je oblíbená především pro svou vůni, zaujme ale i fialovými květy a léčivými vlastnostmi. Kvůli těm se ostatně používá už po staletí. Uklidňuje, ulevuje od bolesti, má antibakteriální vlastnosti

Teplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé bylinyTeplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé byliny

Podzim je tady a s ním chladné počasí. Přichází ale také období, kdy budete sbírat bylinky a ukládat je na zimu. V bylinkářství jsou nejcennější plody, kořeny i semena.