Čerstvě utržené bylinky chutnají nejlépe. Ani v zimě se nemusíme jejich omamné vůně vzdát

Bylinky jsou oblíbenou součástí mnoha domovů. Mají skvělé využití v kuchyni a hodí se také při léčení různých nemocí. V zimě se zpravidla spoléháme na bylinky sušené, které si můžeme v sezóně sami usušit nebo koupit v obchodě. Věděli jste ale, že čerstvé bylinky můžete pěstovat po celý rok? Pokrmy klidně můžete dochucovat čerstvými bylinkami i v zimě. Zde najdete návod, jak na to.

Které bylinky lze pěstovat v zimě

Pro pěstování bylinek v zimě nejsou vhodné všechny druhy bylinek. Musíte vybírat takové bylinky, které vydrží domácí podmínky. To znamená, že nemají vysoké pěstební nároky a dají se pěstovat v interiéru. Mezi takové bylinky patří máta, meduňka, rozmarýn, řeřicha a koriandr. Pěstovat lze i tyto bylinky: bazalku, tymián, oregano a majoránku. Tyto rostliny však budou vyžadovat více úsilí. O tomto výčtu rostlin se dá říct, že potřebují více světelných podmínek.

Doporučený článek:  Většina lidí ji považuje za otravný plevel. Kopřiva ale patří mezi nejcennější léčivky
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o bylinky pěstované v zimě

Jako první budete muset bylinkám najít vhodné stanoviště s dostatkem světla. Rostlinky by zároveň měly růst v pokoji s teplotou kolem 20 °C a neměly by stát na parapetu, pod kterým je radiátor. V zimě dejte pozor také na větrání. Studený vítr a průvan může bylinky trvale poškodit. Suchý vzduch v místnosti může za rychlejší vysychání substrátu bylin. Proto je velmi důležité nastavit také správnou zálivku. Bylinky jsou rostliny, které požadují dostatek vody a vysychání květináče jim nedělá dobře. Můžete si pořídit rozprašovač a bylinkám pravidelně rosit listy. Takovéto porosení listů je mnohem lepším řešením než přílišné zalévání. Kořeny bylin jsou totiž velmi náchylné na přelití, po kterém dochází k hnilobě kořenů.

Doporučený článek:  Máta provoní každou kuchyni a snadno se pěstuje v květináči i na zahradě
Zdroj obrázku: Freepik

Získání bylin

Pokud chcete, aby vám rostliny bylin vydržely celou zimu až do května, kdy dochází k výsadbě nových rostlin, použijte k přesazování do domácích květináčů nové rostliny. Ty získáte buď řízkováním mateční rostliny, nebo můžete bylinky koncem léta znovu vysít ze semínek. Záleží jen na vás, jaký způsob vám bude více vyhovovat.

Zdroj: https://www.daviddomoney.com/how-to-grow-a-herbs-in-winter-and-dry-or-freeze-herbs/

Podobné články: