Oslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnou

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem pro mnoho nemocí, včetně srdečního infarktu, aterosklerózy, mozkové mrtvice a mnoha dalších. Snížit špatný cholesterol je proto hlavní věc, o kterou byste se měli zajímat. Lékař vám může předepsat léky, ale o snížení se můžete postarat i bez chemie. Stačí, když do jídelníčku zařadíte ovocné a zeleninové šťávy. Jaké?

Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi domácím způsobem?

Metod, jejichž pomocí můžete snížit cholesterol v krvi, je mnoho a většina z nich je velmi jednoduchá. Důležitá je důslednost, pravidelnost a změna životního stylu. Mezi hlavní způsoby patří fyzická aktivita a dieta (méně živočišných tuků, více rostlinných tuků, zeleniny, ovoce, luštěnin a celozrnných produktů). S tím souvisí také hubnutí a pití šťáv na snížení cholesterolu.

Doporučený článek:  Nečekaně dobrá a překvapivě zdravá. Ředkev obohatí saláty i pokrmy s masem

Důležité je také přestat kouřit, omezit konzumaci alkoholu a léků, které nejsou nutné. Pití nálevů a šťáv z ovoce a zeleniny je skvělým způsobem, jak můžete cholesterol snížit, a potřebujete jen jedinou sklenici denně. Díky tomu je to nejen jednoduché, ale také rychlé. Proces můžete podpořit také čajem nebo nálevy z bylin, jako je:

  • kopřiva,
  • ostropestřec mariánský,
  • artyčok,
  • pískavice řecké seno.
Zdroj obrázku: Freepik

Zeleninové šťávy na snížení cholesterolu

Existuje hned několik šťáv, které můžete vyzkoušet. Nejjednodušší je ta z 1 červené řepy, 1/2 mrkve a 1/2 jablka. Vše stačí dát do odšťavňovače nebo mixéru. Stejně tak můžete dát dohromady hrst listů špenátu, hrst listů kapusty, 1/2 citronu, lžíci artyčokové šťávy a lžičku medu. A poslední možností je rajčatová šťáva ze 2 rajčat, 2 stonků celeru, 2 listů kapusty, stroužku česneku a lžíce olivového oleje.

Doporučený článek:  Papriky si snadno vypěstujeme na vlastní zahradě nebo balkoně

Ovocné šťávy na snížení cholesterolu

Šťávy z ovoce jsou ještě jednodušší a připravíte je stejným způsobem v mixéru. Šťáva z pomeranče obsahuje 1 pomeranč, 50 ml šťávy z granátového jablka a 1 jablko. Na hroznovou šťávu potřebujete 1 hrozen červeného vína, 2 jablka, 1 mrkev a 1/2 pomeranče. A nakonec borůvková šťáva se skládá ze 2 hrstí borůvek, pár centimetrů čerstvého kořenu zázvoru a 1 grapefruitu.

Zdroj: https://www.mdpi.com/184348, https://academic.oup.com/jn/article-abstract/128/11/1927/4722460, https://academic.oup.com/jn/article-abstract/135/8/1829/4663947, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091743500908120, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0002934386901579, https://stephanieleach.com/2017/08/16/juicing-for-high-cholesterol/

Podobné články:

Všechna jablka jsou zdravá, některé odrůdy jsou ale skutečná vitamínová bombaVšechna jablka jsou zdravá, některé odrůdy jsou ale skutečná vitamínová bomba

Jablka jsou u nás mezi ovocem bezkonkurenční. Jsou dostupná téměř po celý rok, avšak nejchutnější bývají na podzim, kdy jsou šťavnatá a sladká. V tomto ročním období také obsahují nejvíce