Zapomenutého koření si cenili již staří Egypťané. Černý kmín dodá ojedinělou chuť i léčivé účinky

Semínka černuchy seté nepatří mezi příliš známé, s pojmem černý kmín, jak se této bylině přezdívá, se takřka nikdo nesetkal, přitom se jedná o úžasné koření s mnoha léčivými účinky. Výtečně se hodí do studené i teplé kuchyně, zvýrazní chuť masa i omáček, svou chutí připomíná intenzivní nasládlý kmín, výtečně se snoubí s čerstvou zeleninou a hodí se jako posypka na doma připravované slané pečivo. Jaké další benefity černý kmín nabízí?

Jedinečné koření s výraznou chutí

Dnes takřka zapomenuté koření patřilo v minulých dobách mezi nejoblíbenější. Znali jej už staří Egypťané, kteří jej považovali za zlato. Za vlády faraonů se používalo jako lék na mnoho zdravotních neduhů, protože olej z černého kmínu obsahuje celou řadu vitamínů, jako jsou A, E, D, řady B, dále je bohatý na minerály, antioxidanty, aminokyseliny a nenasycené mastné kyseliny omega-3 a 6. Pochází z oblasti Asie, ale v současnosti se pěstuje v Africe i zbytku světa pro kulinářské i léčebné účely a pro okrasu, protože rostlinu zdobí překrásné modré květy.

Doporučený článek:  Teplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé byliny
Zdroj obrázku: Freepik

Bohatý zdroj flavonoidů i aminokyselin

Ne nadarmo se oleji z černého kmínu říká „tekuté zlato faraonů“, protože obsahuje cenné živiny, flavonoidy, aminokyseliny a saponiny. Je zdrojem zdravých esenciálních olejů, především kvercetinu a thymochionu, antioxidantů, které mají vliv na zdraví i krásu, používá se totiž také v kosmetice na ošetření pokožky nebo vlasů. Pro své léčebné účinky se doporučuje při potížích s imunitou, po chemoterapii nebo při vleklých problémech s trávením a nechutenstvím. Podporuje metabolismus a látkovou výměnu, detoxikuje trávicí trakt a stimuluje činnost střev.

Doporučený článek:  Nechte se unést vůní tymiánu. Nenápadná bylinka udrží nejen trávení v dokonalé harmonii

Při cévních onemocněních i migrénách

Vyjmenovat všechny benefity černého kmínu je těžké. Pomáhá při cévních onemocněních, harmonizuje krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu v krvi, ale také předchází vzniku srdečního selhání nebo mozkové mrtvice. Na olej z černého kmínu, který se lisuje za studena, nedají dopustit lidé trpící na migrény. Hojí také rány, léčí záněty v ústní dutině, ale působí také jako diuretikum. Je balzámem pro atopiky, ekzematiky nebo lidi se suchou a podrážděnou pokožkou. Může se používat vnitřně, ale také přímo na pokožku. Podporuje růst vlasů, proto je součástí vlasových kúr.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6535880/

Podobné články: