Teplé podzimní dny vybízí k procházkám přírodou. Nezapomeňte nasbírat cestou léčivé byliny

Podzim je tady a s ním chladné počasí. Přichází ale také období, kdy budete sbírat bylinky a ukládat je na zimu. V bylinkářství jsou nejcennější plody, kořeny i semena. Podívejme se, jaké bylinky byste měli sbírat již nyní, jak je začlenit do své kuchyně a jak je můžete efektivně využít v domácí kuchyni i lékárničce. Existuje mnoho bylinek, které se sbírají na podzim. Představíme si ty nejoblíbenější z nich.

Bylinky, které se sklízí na podzim

Dokud je venku hezké počasí, měli byste vyrazit na sběr divokých bylin. Na podzim je ideální období pro sběr kopretin, měsíčku, zlatobýlu nebo řebříčku. Stejně tak můžete sbírat kopřivy, mátu nebo artyčoky. Za zmínku stojí také dřišťál, kalina, jeřáb, hloh nebo vřesy. V každém případě získáte jedinečné byliny, které vám přinesou mnoho vitamínů a minerálů do vašeho jídla i lékárničky. Každá z bylin vyžaduje jinou úpravu, ale všechny jsou velmi zdravé.

Doporučený článek:  První mrazy přichystají lahůdku pro zdraví. Nezapomeňte se vypravit pro rakytník, imunita zajásá
Zdroj obrázku: Freepik

Fenykl a šípky

Na podzim můžete sbírat také fenykl. Připravit z něj můžete nálevy, které podporují dýchací cesty a brzdí růst plísní i bakterií. Navíc obsahuje mnoho antioxidantů. Při vaření se hodí k rybám i masu. A připravit si z něj můžete i léčivou tinkturu. Šípky jsou známé a velmi zdravé. Sušené je můžete použít na čaj, ale připravit můžete také sirupy, šťávy, tinktury nebo zavařeniny. Pomáhají regulovat hypertenzi, posilují imunitu a utěsňují cévy.

Kozlík lékařský a rakytník

Kořeny kozlíku lékařského se sklízí na konci září a na začátku října. Obsahuje látky, které tlumí činnost centrálního nervového systému. Díky tomu snižují úzkosti. Používat ho můžete vnitřně i zevně na pokožku hlavy. Podporuje totiž léčbu lupů. Nakonec tu máme populární rakytník. Jde o superpotravinu, která podporuje imunitu a má mnoho dalších vlastností. Připravit si můžete domácí tinkturu, zavařeninu nebo si z něj vyrobit olej, který hydratuje pokožku.

Zdroj: https://joybileefarm.com/medicinal-herbs-forage-fall-roots/

Podobné články:

Oslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnouOslaďte si život čerstvými šťávami. Udrží cholesterol v normě, zákeřné nemoci se vám vyhnou

Vysoký cholesterol je rizikovým faktorem pro mnoho nemocí, včetně srdečního infarktu, aterosklerózy, mozkové mrtvice a mnoha dalších. Snížit špatný cholesterol je proto hlavní věc, o kterou byste se měli zajímat.

Léto přeje sběru léčivých bylin, které budou pečovat o zdraví po celý rokLéto přeje sběru léčivých bylin, které budou pečovat o zdraví po celý rok

Bylinné nálevy uleví nejen od bolesti, ale také mohou osvěžit v horkých letních dnech. Většinou se bylinky používají v případě, že máte nějaké onemocnění, ale slouží také jako prevence. Pozornost

Majoránku zná každý, její skutečný potenciál se ale ukáže mimo kuchyni. Zaručeně vás překvapíMajoránku zná každý, její skutečný potenciál se ale ukáže mimo kuchyni. Zaručeně vás překvapí

Do bramboračky i do hrachovky. Bez majoránky si lze jen těžko představit typickou českou kuchyni. Mnohé jistě překvapí, že kromě koření se užívá také v lidovém léčitelství.