Doma vypěstované brambory chutnají nejlépe. Ideální doba pro jejich sázení je právě teď

Brambory jsou oblíbená zelenina, kterou si můžete připravit na mnoho různých způsobů. Většinou se používají jako příloha nejen k masům. Oblíbený je bramborový salát, který si lidé dávají na Vánoce, ale také bramboráky nebo placky, které jsou zase známé z jarmarků nebo farmářských trhů. I vy můžete mít svoje brambory, jestli máte zahradu. Jejich vysazení je velmi snadné.

Brambory koupíte v obchodě, ale mnohem lepší budou domácí

Brambory jsou natolik oblíbené, že jsou součástí mnoha pokrmů. Pokud máte zahradu, můžete si je snadno vypěstovat i doma. Není na tom nic složitého. Potřebujete pouze vědět, jakou potřebují půdu, ale jinak jsou hlízy nenáročné na pěstování. Jasná poloha a úrodná půda jsou zárukou toho, že se jim bude dařit a uděláte si zásoby na celou zimu. Čím lepší jim dopřejete podmínky, tím lépe a rychleji budou růst.

Doporučený článek:  Lák z okurek je prospěšný pro imunitu a trávicí systém

Bramborám se bude dařit v kyselých i alkalických půdách, ale vhodná je také půda neutrální. Jestli toužíte po bohaté úrodě, věnujte pozornost zemině, do které budete brambory sázet. Mírně kyselé pH v půdě bude tím nejlepším. Jestli chcete sadbové brambory, můžete je nechat nejprve vyklíčit a až poté zasadit do země. Dokonce se objevují informace, že vám brambory vyrostou i ze slupek, bude to ale mnohem pomalejší proces.

Zdroj obrázku: Freepik

Brambory je vhodné sázet během dubna

Půdu si připravte hned, jak poleví největší mrazy. Brambory pak můžete sázet během dubna. Někteří sází sadbové brambory již na začátku měsíce, ale pokud ještě není počasí, nechte to na pozdější dobu. Brambory jinak budou náchylnější k chorobám nebo jiným onemocněním, které budou moci za nižší úrodu.

Doporučený článek:  Zbavte svou zahradu otravného hmyzu pomocí jednoduchých, ale účinných pastí

Myslete také na to, v jaké části země bydlíte. Bramborám se bude dařit v teplejším prostředí. Půdu nejdříve zorejte nebo proryjte. Výsadbu pak provádějte tak, aby mezi bramborami bylo alespoň půl metru, a sazenice usazujte do hloubky pouze 40 centimetrů.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/vegetables/potatoes.html

Podobné články:

Nejen okurky. Zdravé siláže lze připravit i z jiných druhů, nakládané citrony příjemně překvapíNejen okurky. Zdravé siláže lze připravit i z jiných druhů, nakládané citrony příjemně překvapí

Věděli jste, že si můžete naložit nejen zelí nebo okurky, ale také další druhy zeleniny? Nakonec je můžete mezi sebou také různě kombinovat. Nakládaná zelenina je oblíbenou pochutinou, můžete ji