Macešky můžou zářit i na vaší zahradě. Díky jednoduché péči se stanou skutečnou ozdobou jara

Jarní macešky jsou velmi oblíbenými rostlinami, které najdeme na mnoha balkonech nebo parapetech. Jsou to květiny, které mají originální vzhled a dokonale splynou s ostatní přírodou. Aby ale mohly kvést, bude potřeba jim dopřát péči, kterou potřebují. Jaké požadavky mají tyto malé rostliny a jak jim je dopřát v co největším množství?

Co je vlastně maceška za rostlinu?

Maceška kvete velmi rychle. Je známá spíše jako zahradní fialka a dorůstá jen do malé výšky, maximálně 30 centimetrů. Má masité listy, které jsou tmavě zelené. Můžete je vidět v mnoha odstínech, takže si můžete koupit fialové, bílé nebo žluté květiny. Macešky se pěstují na balkonech, zahradách i terasách. A kdy macešky zasadit? Můžete to udělat hned v březnu, kdy bude půda chladná, ale nebude zmrzlá.

Doporučený článek:  Přilákejte na svou zahradu včely. Vysaďte jejich oblíbené rostliny nebo postavte včelí hotel

Jestli je kupujete ze skleníků, musíte je temperovat, aby venku nedostaly teplotní šok. Nejdříve je dejte na balkon a ukryjte před větrem, až poté je přesaďte do květináčů a na zahradu. Rostlinu pak zasaďte do země 15–20 centimetrů od sebe. Spodní část stonku by měla být v rovině se zemí. Pro macešky je vhodná hlinitá půda. Univerzální zemina se pro macešky hodí také.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké místo bude pro macešky nejvhodnější?

Macešky je nutné chránit před větrem a deštěm. Vhodná pro ně budou zastíněná místa, ale potřebují být také na slunci. Květy se pak budou vybarvovat, pokud bude mít květina dostatek světla. Macešky jsou bohužel choulostivé rostliny, proto je potřeba je zalévat opatrně. Výjimkou jsou pouze čerstvě vysazené fialky, které je potřeba zalévat hojněji.

Doporučený článek:  Chřadnoucí pokojové rostliny zachrání krabička zápalek. Balíček sirek se vyplatí mít neustále v zásobě

Můžete je také pravidelně přihnojovat, a to hnojivy, která obsahují fosfor a draslík. Stačí ho používat jednou týdně. Jestli vidíte na rostlinách, že potřebují odstranit květy nebo suché listy, rozhodně to udělejte, protože tím zajistíte nová poupata a květině se bude o to více dařit. Běžné postřiky jsou také vhodné k použití, ale dávejte si pozor, ať macešky nestříkáte na ostrém slunci.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-pansies/

Podobné články:

Vyhodit cibulové slupky je zbytečné plýtvání. Jejich využití potěší všechny příznivce zero waste metodVyhodit cibulové slupky je zbytečné plýtvání. Jejich využití potěší všechny příznivce zero waste metod

Cibuli oloupejte a nakrájejte na malé kostičky, orestujte… Tak toto najdeme snad v každé kuchařce. Co ale udělat s cibulovými slupkami? Rozhodně je nevyhazujte, můžou vám ještě posloužit. I slupky