V lese jsou užiteční, na zahradě je ale nikdo nechce. Mravence vyženou oblíbené bylinky

Mravenci jsou bezesporu jedni z nejpracovitějších tvorů, patří mezi užitečný hmyz, který celodenně uklízí les od biologických zbytků a mršin malých živočichů. Jejich práce zaslouží uznání, protože nejen čistí lesní porost, ale zkvalitňují a provzdušňují půdu. Mravenci jsou též ze zákona chránění. To však neznamená, že jsou vítaní v domácnosti nebo na zahradě. Mraveniště v zahradě je velkou pohromou, protože mravenci jsou věrnými společníky mšic, k tomu cestičkami a stavěním mraveniště likvidují záhony a ničí kořenové systémy vysázené zeleniny a květin. Co s těmito vetřelci?

Pomáhají i škodí

V přírodě jsou užiteční, bez nich by les nevypadal tak, jak běžně vypadá. Mraveniště jsou dokonce chráněná zákonem, mravenci zajišťují provzdušňování půdy a mají podíl na jejím obohacení o dusík, díky tomu rostliny lépe rostou. K tomu odstraňují tlející zbytky rostlin i živočichů, jsou dokonce schopní některé škůdce zlikvidovat. Zatímco v lese je jejich práce důležitá, pro zahradu jsou škůdci oni, protože ničí kořenový systém sazenic. Navíc jsou spojenci opravdických nepřátel každé zahrady – mšic. Jsou jejich věrnými společníky, ochraňují je a přenášejí na různé rostliny, stavějí pro ně příbytky, mšice mohou být i v mraveništi. Mravenci se totiž živí jejich lepkavou šťávou, která se nazývá medovice. Mravenci jsou pak dvojí pohromou pro zahradu. Co dělat?

Doporučený článek:  Orchideje jsou na správné podmínky háklivé, stačí drobná chyba a květina trpí
Zdroj obrázku: Freepik

Likvidace mravenců na zahradě

Každý zahradník má svůj způsob likvidace mravenců, nejčastěji lidé používají pro jejich zahubení vařící vodu nebo ocet, často se používá Savo nebo borax, výjimkou není ani hydroxid sodný. Velmi často se likvidují pomocí jedlé sody nebo prášku do pečiva. Všechny tyto metody ale nemusí být příliš účinné, navíc leckdo může mít provinilý pocit z likvidace mravenců, kteří jsou považováni za užitečné tvory. Jak tedy na ně?

Rostlinami proti mravencům

Výtečnou metodou je vytvořit mravencům přírodní bariéru z rostlin. Existují totiž aromatické bylinky, které mravenci nesnesou. Kromě použití v kuchyni tak pomohou zároveň proti mravencům nebo jinému hmyzu. Mezi doporučované byliny patří máta peprná, která odpuzuje současně další hmyz, blechy, komáři, ale také hlodavci. Další bylinkou, která pomůže, jsou rozmarýn nebo majoránka. Přírodním repelentem je taktéž levandule úzkolistá, která odpuzuje nejen mravence, ale také klíšťata nebo moly. Obdobně zafunguje i měsíček lékařský, který kromě toho zbarví zahradu do překrásných květů.

Zdroj: https://kellogggarden.com/blog/insect-pest-control/natural-way-to-keep-ants-off-plants/

Podobné články:

Jediná surovina udělá z obyčejného vývaru skutečný gurmánský zážitek. Užijte si dokonalou barvu i chuťJediná surovina udělá z obyčejného vývaru skutečný gurmánský zážitek. Užijte si dokonalou barvu i chuť

Vývar patří mezi nejoblíbenější druhy polévek, které si můžete připravit doma. Nejchutnější je při nachlazení nebo za sychravých dnů, kdy se potřebujete zahřát. Kromě zahřátí se ale můžete těšit také