Plísně v půdě se zbavíme zahřátím v troubě

S plísní se setkal každý z nás, a proto víme, že boj s ní není vždycky jednoduchý. Plíseň v květináči může narušit naši pečlivou péči o pokojové rostliny. Objevuje se zejména na podzim, kdy zapomínáme, že květiny potřebují mnohem méně vody. Během mrazů větráme své domovy méně často, shromážděná vlhkost a teplo jsou pak ideálním prostředím pro vznik plísní. Pokud je půda napadena plísněmi nebo škůdci, známé triky nemusí fungovat.

Když nepomůžou klasické postupy

Skořice může být účinným prostředkem, jak se zbavit plísně v květináči, ale někdy to nestačí. První pomoc je odstranění vrchní vrstvy plísně z květináče, přičemž zjistíme, jestli plíseň neprorostla hlouběji. Pokud ne, posypeme zeminu mletou skořicí, která působí jako dezinfekce, ale zároveň prospěje i rostlině. Jestli byla tato první pomoc účinná, do květináče dosypeme novou zeminu, ale se zálivkou pár dní počkáme. Pokud ale tato metoda nezabere, na pomoc přichází osvědčená metoda pečení v troubě.

Doporučený článek:  Přesazování má svá pravidla. Roli hraje i faktor, na který myslí málokdo
Zdroj obrázku: Freepik

Babiččina metoda

Může se stát, že nevědomky koupíme zeminu, která už je napadená houbami nebo škůdci, kteří naše rostliny požírají. Totéž se může stát, pokud květiny zasadíme do půdy přinesené ze zahrady nebo louky. Abychom předem zabránili vzniku plísně nebo odstranili již viditelnou plíseň, je dobré před výsadbou květin vysušit zeminu v troubě. Tím se zbavíme nežádoucích škůdců. Nejdříve odstraníme bílý povlak a zbývající zeminu dáme na plech. Vložíme do trouby vyhřáté na přibližně 90 °C. Tato teplota vede ke sterilizaci půdy. Během sušení půdu nezakrývejte, aby se mohla odpařovat. Nechte ji v troubě asi 30 minut a během této doby ji několikrát promíchejte. Tuto tradiční metodu před sázením je dobré použít vždy, nejen když si všimnete plísně. Tím se zbavíte i neviditelných zárodků, plísní a škůdců, například červů, jejich larev a vajíček.

Zdroj: https://www.puroclean.com/blog/how-to-prevent-and-remove-mold-in-houseplant-soil/

Podobné články:

Ideální interiérové rostliny jsou nenáročné na péči, a přitom se doma postarají o čistý vzduchIdeální interiérové rostliny jsou nenáročné na péči, a přitom se doma postarají o čistý vzduch

Interiérové rostliny v květináčích jsou ideálním dekorativním prvkem v domácnostech a bytech. Potěší oko svými rozmanitými tvary, barvami a vůní. Interiérové rostliny ale přinášejí i další, velmi užitečné výhody. Za