Správné skladování potravin v chladničce umožňuje prodloužit jejich čerstvost a výrazně snižuje riziko plýtvání a rozvoje škodlivých mikrobů. Bohužel jen vložit produkty do lednice po návratu z obchodu nestačí. Skladování má svá pravidla, která mnozí z nás podceňují. Zjistěte, co se za žádných okolností nesmí ocitnout ve dveřích lednice.
Základem je čistá lednice
V první řadě byste měli pravidelně čistit vnitřek lednice. Uchovávání potravin ve vzduchotěsných nádobách a odstraňování nečistot (například rozlitého mléka), jakmile si jich všimnete, přispívá k udržení hygieny. Obecně platí, že teplota uvnitř chladničky by neměla být vyšší než 5 °C a v mrazáku -15 °C. V opačném případě se mohou škodlivé bakterie a plísně rychle šířit a potraviny se budou kazit rychleji.
Dvířka lednice jsou specifickým místem. Časté otevírání způsobuje v tomto místě velké teplotní výkyvy a je obtížné udržet optimální podmínky pro produkty vyžadující stálé nízké teploty. Mezi ně patří například mléko, které by mělo být umístěné vždy v zdaní části lednice. I když to není tak praktické, udrží ho to déle čerstvé.
Co dál neskladovat ve dvířkách a co naopak ano?
Ve dvířkách neskladujte ani vejce, což může být pro spoustu lidí překvapení, protože právě výrobci ledniček sem umisťují speciální přihrádky. Jejich uchovávání na tomto místě výrazně snižuje jejich trvanlivost. Ani syrové maso neskladujte ve dvířkách lednice. To se týká i mořských plodů. Když už, umístěte je na nejnižší polici chladničky.
Není zcela nutné vše z dvířek lednice vyndat. Police na dveřích jsou stále cenným a praktickým prostorem. Jen je třeba počítat s tím, že nejlépe se zde bude dařit potravinám, které nejsou tak citlivé na změny teplot a nekazí se moc rychle. Bez obav sem můžeme dát kečup, čerstvý rajčatový protlak nebo marmeládu, dále hořčici a dochucovací omáčky. Klidně sem vložte i minerální vody a džusy v kartonech.
Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7937278/foods-you-should-never-store-in-the-refrigerator-door/