Vejce jsou zdravá, neméně cenné jsou i skořápky. Rostliny díky nim získají všechny důležité látky

Skořápky od vajec obvykle vyhodíme do koše ve chvíli, kdy skončíme s vařením nebo pečením. Pravdou je, že je můžete velmi efektivně využít na své zahradě nebo u pokojových rostlin. Stejně jako samotná vejce i jejich skořápky obsahují mnoho minerálů, jako je vápník, železo nebo zinek. To jsou přitom složky, které jsou důležité pro zdraví a správný růst rostlin. Jak je správně využít?

Vlastnosti skořápek od vajec

Vaječné skořápky jsou zdrojem minerálů, které jsou velmi důležité pro správný růst. Navíc se tímto způsobem velmi jednoduše vstřebávají do půdy. Vápník aktivuje enzymy a ovlivňuje kořenový systém. Železo se podílí na fotosyntéze a metabolických procesech. Zinek zlepšuje celkové zdraví rostlin. Navíc díky němu budou odolnější vůči nepříznivým teplotním podmínkám.

Doporučený článek:  Přilákejte na svou zahradu včely. Vysaďte jejich oblíbené rostliny nebo postavte včelí hotel
Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny, které si vaječné skořápky zamilují

Skořápky z vajec nejsou vhodné pro každou rostlinu, ale mnoho rostlin z nich bude hodně těžit. Vápník zvyšuje pH půdy, takže je skvělým prostředkem pro růst rostlin. Máte-li doma nebo na zahradě rostliny, které milují zásaditou nebo neutrální půdu, měli byste skořápky využít. Zamilují si je hlavně pivoňky, levandule, rajčata, zelí nebo cukety.

Vaječné skořápky musíte nechat v první řadě pořádně vyschnout. Poté je můžete použít několika způsoby. Rozdrcené je můžete zakopat do půdy, anebo si vytvořit tzv. mouku. Jednoduše je rozdrťte ve hmoždíři nebo mixéru. Vytvořit ale můžete také tekuté hnojivo. Skořápky vložte do nádoby a zalijte vroucí vodou. Nechte pár dnů odstát, přeceďte a nalijte do konve.

Doporučený článek:  Stokrát horší než ovocné mušky. Koutule nikdo doma potkat nechce, představují skutečné nebezpečí

Co dalšího můžete s vaječnými skořápkami dělat?

Vaječné skořápky jsou úžasným prostředkem při boji se slimáky, i když o tom příliš lidí nemá ponětí. Přidat je ale můžete také na kompost, kde budou vyživovat půdu, kterou poté můžete použít na své záhony. Skořápky stačí rozdrtit na malé kousky, přidat na kompost a zamíchat do půdy. Využijte některý z těchto způsobů a již nikdy nebudete muset skořápky od vajec vyhazovat.

Zdroj: https://www.growveg.com/guides/using-eggshells-in-the-garden/

Podobné články:

Lišky v kuchyni si můžeme užít po celý rok. Při správném zamrazení neztratí chuť ani tvarLišky v kuchyni si můžeme užít po celý rok. Při správném zamrazení neztratí chuť ani tvar

Lišky patří mezi nejoblíbenější houby na našich stolech. I trocha přidaná k jídlu mu dodává výraznější charakter. Bohužel jsou k dispozici na krátkou dobu, takže jejich největší fanoušci se ptají,

Kompost připravený během zimy najde bohaté využití na začátku jarní sezónyKompost připravený během zimy najde bohaté využití na začátku jarní sezóny

Kompostování je udržitelná praxe, která vám umožňuje snížit množství organického odpadu, který končí na skládkách, a zároveň vytvářet vlastní výživný kompost, který můžete použít k obohacení půdy ve vaší zahradě.