Komáry z balkonu odežene vůně levandule, účinný je také česnek

Mnozí z nás jsou rádi na balkóně, terase či zahrádce. I takto idylické posezení ale může překazit například komár. Tento nepříjemný hmyz nás obtěžuje nejen svým vytrvalým bzučením, ale zejména svědivými a často i bolestivými bodnutími. Jak se před nimi tedy chránit? Zkuste využít vůně bylinek.

Co by měl o komárech vědět každý

Komáři jsou drobný hmyz, který dokáže být pěkně vlezlý. Je ale dobré si zapamatovat, že jedinci, kteří z nás tak vydatně sosají krev, jsou pouze samičky. Pro ty je krev nezbytná skrz rozmnožování. Naopak samci mají akorát neškodný sosáček, kterým pijí nektar, a ten jim k životu bohatě stačí.

Doporučený článek:  Zimní měsíce jsou ideální čas pro plánování jarní zahrady

Komáří píchnutí by většinou nemělo být životu nebezpečné, i když se může stát, že bude přenášet boreliózu. Existují i lidé, kteří mají na komáří sliny alergii, u těch může být průběh o něco těžší a štípance se pak hůř hojí. Pro úlevu můžete použít volně dostupné krémy a gely, které zmírní podráždění.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak před komáry ochránit svou oázu klidu

Komáři jsou přitahováni mnoha vůněmi. Dokážou vycítit lidský pot, ale často je nalákají i některé vonné květiny. I tak ale existuje pár druhů, které komára spolehlivě zaženou. Ty můžete vysadit buď do truhlíků, nebo na zahradě klidně do záhonů. Efekt mají často i kuchyňské bylinky. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, jelikož to bude účinný repelent proti komárům a ještě je poté hojně využijete při vaření. Tímto způsobem můžete vysadit bazalku, citronovou trávu, rozmarýn, mátu či fenykl.

Doporučený článek:  Dokonale zelený a hustý trávník po celé léto: se správnou zálivkou mu tropické teploty neublíží

Hodit se vám bude ale i několik okrasných bylin, jako je například levandule či hřebíček, efektivní bude i vůně česneku. Všechny tyto rostliny totiž vypouštějí silice, které komáři přímo nesnášejí. Rozhodně tak nebudou v jejich blízkosti chtít pobývat.

Zdroj: https://www.eatingwell.com/article/7947914/plants-that-repel-bugs-and-mosquitos/

Podobné články:

Ovocné mlsání se někdy vymkne kontrole. I ta nejodolnější skvrna má však své řešeníOvocné mlsání se někdy vymkne kontrole. I ta nejodolnější skvrna má však své řešení

Nejen léto láká na lahodné sezónní ovoce. Bohužel se po jeho konzumaci mohou někdy na oblečení objevit obtížně odstranitelné skvrny, které klasický prací prášek nevypere. Naštěstí můžeme sáhnout po přírodních