Podařilo se vám vypěstovat krásnou úrodu česneku? Pokud ano, máte obrovské štěstí. Musíte se ale naučit, jak ho správně skladovat. Jedině tak vám vydrží během celé zimy a budete ho mít až do další sezóny. Jediná malá chyba totiž může způsobit jeho zkázu. Podívejte se, jak česnek skladovaly naše babičky. Když to uděláte stejně, můžete se těšit na velké zásoby.
Základní kroky pro úspěšnou sklizeň
Pro krásnou úrodu musíte vědět, kdy česnek sklidit. Poznáte to podle horní části rostliny. Jakmile uschnou spodní listy, slupky jsou suché a bílé nebo lze snadno oddělit kořenový krček, můžete začít sklízet. Ve chvíli, kdy se začne na rostlině tvořit květenství, je také připravený na sklizeň. Když česnek sklidíte ve správnou dobu, bude mít nejlepší chuť a nebude se vám rozpadat.
Musíte česnek čistit?
Po sklizni palice česneku lehce očistěte, pověste do dobře větrané místnosti a nechte pár dní vyschnout. Tento krok nesmíte přeskočit, protože jinak přijdete o cenné živiny z plodů. Díky tomuto jednoduchému postupu získáte mnohem více živin, včetně vitamínu A, B a C, selenu, vápníku, polysacharidů, jódu nebo flavonoidů.
Třídění podle zralosti je klíčové
Až bude česnek suchý, měli byste ho roztřídit do tří skupin. V první budou nemocné nebo poškozené kusy. Ve druhé palice, u kterých se již oddělují stroužky od středového bodu. A v poslední ty nejkrásnější a nejzdravější kusy. Tímto způsobem je také musíte zpracovat. Postupujte od první do poslední skupiny, protože poškozené vydrží nejkratší dobu a zdravé nejdelší dobu.
Správná metoda pro skladování česneku
Před uložením do přepravky nebo sklenic vezměte zapalovač a opalte jemně kořínky každé palice. Na skladování je nejlepší velká sklenice. Na dno dejte vrstvu popela. Potom do poloviny sklenice vyskládejte palice česneku a znovu je zasypte popelem. Sklenice nemusíte zavírat, jen je postavte na tmavé a suché místo. Uvidíte, že vám takto připravený česnek vydrží po celou zimu.
Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/how-to-store-fresh-garlic