Podzimní prořezání zajistí bohatou úrodu angreštu příští rok

Každý pěstitel touží po bohaté sklizni, u některých ovocných keříků je snadné plodnost ovlivnit, zejména u všech odrůd angreštu. Oblíbeným trikem zkušených zahradníků je každoroční prořezání keřů. Stačí jeden rok vynechat, a úroda je hned o poznání chudší. Jakým způsobem keříky prořezávat, aby byly obsypané sladkokyselými plody? S těmito radami budou košíky plné!

Podzimní prořezání pro ochranu i sklizeň

Angrešty patří mezi oblíbené zahradní bobulovité ovoce, protože plody výtečně chutnají čerstvě utržené, jsou ale skvělé také v marmeládách, džemech, džusech nebo omáčkách. V poslední době je oblíbené kombinovat nakyslé bobule s masem nebo s rybami. Kromě toho se hodí angrešty do koláčů nebo do různých druhů sladkého pečiva. Bohatá sklizeň umožní vyzkoušet všechny varianty, proto je nutné na podzim prořezat keře, aby se ochránila dřevina před zamrznutím, v dalším roce se pak může očekávat velká úroda.

Doporučený článek:  Ořechový odvar zatočí s bolestí i zánětem. Zázračně působí také na krásu
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zformování i proti stárnutí

Jaké jsou další důvody pro střih keříků v podzimním období, ideálně na konci října nebo během teplého listopadu? Keře se tímto způsobem ochrání před chladem, ale funguje též proti stárnutí stromku. K tomu se může angrešt formovat podle představ pěstitele. Ve všech případech se musí řez provádět ostrými a vydezinfikovanými zahradními nůžkami. Musí se odstranit staré nebo poškozené výhony, protože spolu s vlhkostí by v zimě mohly ohrozit keříky plísněmi nebo bakteriemi.

Doporučený článek:  Ani nejlepší recept nezaručí, že se nakládané okurky podaří. Dojít může hned k několika chybám

Po sběru a shození listů

Kdy se hodí keříky ostříhat? Záleží na odrůdě, u podzimních platí, že se musí sklidit nejprve úroda, což se provádí asi měsíc před prvními mrazíky. Střih pak nastává v době, kdy jsou listy shozené. Odstraněním větviček se docílí zvýšení odolnosti keříku, nesmí se však spěchat a ořezávat výhony hned po sklizni, protože v teplém počasí mohou vyrašit ještě nové. Po dvou letech od výsadby se seřezávají jednotlivé výhony o 2–3 očka, jednoleté výhony se pak zkracují od třetího roku o třetinu délky pro stimulaci růstu. Před zimou je též důležitá kontrola kůlů před zimou, které by měly být asi o 5 centimetrů nižší, než je výška kmínku.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/fruit/gooseberries/grow-your-own

Podobné články: