Mnohdy si to vůbec neuvědomujeme, ale svět je každý den plný zvuků. Uši predátora i kořisti jsou přirozeně naladěny na přítomnost toho druhého. Odborníci nyní zjistili, že sluch není schopností jen jedinců s ušima. Zvuk je důležitý pro přežití a to neplatí jen o lidech a zvířatech, ale také o rostlinách. Experimenty dokázaly, že alespoň v jednom případě rostliny slyší a přináší jim to velkou evoluční výhodu.
Ten nejsladší zvuk
Evoluční teoretička Lilach Hadanyová v univerzity v Tel Avivu říká, že schopnost a využití zvuku by rostlinám pomohly přežít a předávat genetický odkaz. Opylování je klíčovým faktorem pro jejich přežití, a proto ho vědci začali zkoumat. Zjistili, že rostliny skutečně slyší. Jakmile se k nim dostane zvuk bzučení včel, jejich nektar se stane sladším, což přiláká hmyz. Díky tomu je rostlina opylovaná a může se reprodukovat.
Vědci vystavili rostliny včelím zvukům (0,2 až 0,5 kHz) a dalším nízkofrekvenčním zvukům. Analýza odhalila jasnou odezvu. Během tří minut se koncentrace cukru v rostlinách zvýšila z 12 procent na 20 procent. Dokonce i odborníci byli překvapeni, že to skutečně funguje. Jde o jasný důkaz toho, že rostliny skutečně slyší a dokážou rozeznat zvuky na určité frekvenci.
Jak to funguje?
Vědci přemýšleli, jak je to možné, když květiny nemají uši. Ukázalo se, že většina rostlin má konkávní nebo miskovitý tvar, které jsou ideální pro příjem a zesilování zvukových vln stejně jako satelitní parabola. Hadanyová a její kolegové odhalili, že mnoho struktur rostlin vibruje a díky svému tvaru zvyšují vibrace, které „slyší“.
Díky tomu na vibrace mohou reagovat, zvýšit poměr cukru v nektaru a přilákat k sobě hmyz, na kterém jsou existenčně závislé. Jedná se o revoluční zjištění a důkaz o tom, že rostliny dokážou využívat zvuky z okolí ke svému prospěchu. Výzkumný tým provedl testy i na rostlinách, u kterých odstranil jeden nebo více okvětních lístků. Tyto rostliny nebyly schopny reagovat na žádné nízkofrekvenční zvuky.
Zdroj: https://www.sciencealert.com/flowers-may-not-have-ears-but-they-can-still-technically-hear-say-scientists