Chcete-li se zbavit plevele mezi dlažebními kostkami bez použití herbicidů škodlivých pro životní prostředí, nejlepší volbou je obyčejný ocet. Názory na účinnost octa v boji proti plevelům je mnoho a každý je jiný. Proto stojí za to zjistit přesně, jak ocet na plevel používat a jaké jsou doporučené poměry, ve kterých je octový postřik skutečně účinný.
Stojí za to použít ocet na plevel?
Plevel ve zpevněném povrchu se může objevit bez ohledu na způsob pokládky dlažby. Nežádoucí vegetace snadno dorůstá do spár mezi kostkami. Poté je velice obtížné jej odstranit. Obyčejný ocet vám k tomu ale může pomoci, aniž byste museli používat chemii a obávat se, že otrávíte rostliny v okolí, nebo své mazlíčky.
Ocet lze použít k odstranění plevele na chodnících, cestách, příjezdových cestách a dlážděných terasách. Stejně tak je skvělý pro hubení plevele na štěrkovém pásu kolem vašeho domova. Musíte si však uvědomit, že se jedná o neselektivní prostředek, a proto se nemůže dostat na plodiny, které by jinak také zničil. Jeho kyselý účinek je ovšem krátkodobý, takže ani příliš neokyselí půdu.
Jak na to?
Na výrobu postřiku lze použít nejlevnější lihovinový ocet o koncentraci 10 až 20 %. Mladé a zelené plevele stačí postříkat 10% octem. Pro starší plevel je vhodnější použít produkt s vyšší koncentrací octa. Postup samotný je velice jednoduchý. Potřebovat budete jen lahev s rozstřikovačem, ocet a vodu. Pro účinné odstranění plevelů použijte:
- poměr octa a vody v poměru 2:1 (např. půl litru vody na litr octa),
- nezapomeňte nalít ocet do vody (nikdy ne naopak),
- u starších a silných plevelů můžete použít ocet bez ředění.
Postřik provádějte v bezvětří ve slunečný a suchý den. Když bude teplota vzduchu vyšší než 15°C, zvýší to účinek kyselosti a snáze se díky tomu zbavíte porostu, který na své cestě, chodníku nebo terase nechcete mít. Vyzkoušejte tento trik a sami uvidíte, jak budete spokojeni.