Divoká růže získala velké uznání a přezdívku nativního super produktu. Její plody jsou bezkonkurenční, pokud jde o obsah vitamínu C, který je rozhodující pro nastartování imunitního systému. Nutričně hodnotná a atraktivní je tato plodina také z hlediska chuti. Nejvíce využívané v gastronomii jsou okvětní lístky divokých šípkových květů. Stojí za to udělat pro ně místo v podzimním a zimním menu. Jak používat ovoce v kuchyni a jak používat šípkové lístky?
Květy, plody a listy šípku
Nejen plody divoké růže, ale také okvětní lístky jejích květů jsou cennou surovinou, kterou stojí za to použít pro kulinářské a léčebné účely. Moderní gastronomie také velmi často používá šípkové listy. Téměř všechny prvky tohoto keře mají vysoký obsah biologicky aktivních složek a mnoho léčivých účinků.
S čím šípek pomůže?
Malé, intenzivně červené šípky přináší mnohem víc než rekordní obsah vitamínu C. Najdeme v nich také další živiny, které pomohou lépe se vyrovnat s podzimními a zimními nemocemi. V tomto ročním období se musíte postarat nejen o imunitu, ale také o metabolismus, pohodu a ubránit se častějším infekcím močových cest. Díky obsahu vitamínů B, silným antioxidantům ve formě vitamínů A, E a K, stejně jako významnému množství vlákniny mohou být šípky užitečné při nespavosti, snížené náladě a vitalitě, pomalém metabolismu, zácpě, kožních problémech a infekcích močových cest.
Jak šípek zahrnout do každodenního menu?
Nejlépe ve formě džemů a teplých čajů. Šípkový džem lze doma snadno připravit. Musíte si jen nachystat:
- 1 kg ovoce,
- 600 g cukru,
- 3–4 lžíce citronové šťávy,
- 400 ml vody.
Omyté a probrané ovoce vařte v hrnci s tlustým dnem asi 30 minut. Poté, co šípky změknou, hmotu propasírujte. Zasypte směs cukrem a zakapejte citronovou šťávou. Takto oslazenou a dochucenou směs vařte asi 15 minut. Přendejte do zavařovacích sklenic a postavte dnem vzhůru.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/rose-hips