Silnou imunitu, rychlý metabolismus i dobrou náladu: to vše vám dá obyčejný šípek

Divoká růže získala velké uznání a přezdívku nativního super produktu. Její plody jsou bezkonkurenční, pokud jde o obsah vitamínu C, který je rozhodující pro nastartování imunitního systému. Nutričně hodnotná a atraktivní je tato plodina také z hlediska chuti. Nejvíce využívané v gastronomii jsou okvětní lístky divokých šípkových květů. Stojí za to udělat pro ně místo v podzimním a zimním menu. Jak používat ovoce v kuchyni a jak používat šípkové lístky?

Květy, plody a listy šípku

Nejen plody divoké růže, ale také okvětní lístky jejích květů jsou cennou surovinou, kterou stojí za to použít pro kulinářské a léčebné účely. Moderní gastronomie také velmi často používá šípkové listy. Téměř všechny prvky tohoto keře mají vysoký obsah biologicky aktivních složek a mnoho léčivých účinků.

Doporučený článek:  Pro venkovní dekorace během zimy je důležité zvolit odolný materiál
Zdroj obrázku: Freepik

S čím šípek pomůže?

Malé, intenzivně červené šípky přináší mnohem víc než rekordní obsah vitamínu C. Najdeme v nich také další živiny, které pomohou lépe se vyrovnat s podzimními a zimními nemocemi. V tomto ročním období se musíte postarat nejen o imunitu, ale také o metabolismus, pohodu a ubránit se častějším infekcím močových cest. Díky obsahu vitamínů B, silným antioxidantům ve formě vitamínů A, E a K, stejně jako významnému množství vlákniny mohou být šípky užitečné při nespavosti, snížené náladě a vitalitě, pomalém metabolismu, zácpě, kožních problémech a infekcích močových cest.

Doporučený článek:  Zahradu a balkon v zimě zútulní krásné dekorace

Jak šípek zahrnout do každodenního menu?

Nejlépe ve formě džemů a teplých čajů. Šípkový džem lze doma snadno připravit. Musíte si jen nachystat:

  • 1 kg ovoce,
  • 600 g cukru,
  • 3–4 lžíce citronové šťávy,
  • 400 ml vody.

Omyté a probrané ovoce vařte v hrnci s tlustým dnem asi 30 minut. Poté, co šípky změknou, hmotu propasírujte. Zasypte směs cukrem a zakapejte citronovou šťávou. Takto oslazenou a dochucenou směs vařte asi 15 minut. Přendejte do zavařovacích sklenic a postavte dnem vzhůru.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/rose-hips

Podobné články: