Kapradiny patří do ušlechtilé skupiny rostlin, které ovlivňují naši pohodu. Tyto rostliny čistí vzduch a vypouštějí hodně kyslíku, zdobí naše domy nebo byty, a proto stojí za to si je pěstovat doma. Co ale dělat, aby kapradiny rostly, jak mají, a jakou péči je vhodné jim věnovat?
Kapradiny mají rády polostín a rostou na vlhkých místech
Takové podmínky potřebují také pro domácí pěstování. Mají rády světlo, ale ne vyloženě přímé slunce. Západní okno bude tou nejlepší volbou a jižní okno se nehodí vůbec – jemné listí kapradin by mohlo opadat. Můžete experimentovat a měnit jejich místo. Kapradina bude skvěle růst také v koupelnách, i když tomu mnozí nevěří. Musí v ní být ale denní světlo.
Jako substrát se nejvíce hodí kompostová půda bohatá na rašelinu a humus. Čím úrodnější bude, tím lépe pro kapradiny. Rozhodující je také pH půdy, které by mělo být mírně kyselé. Lidé, kteří nemají s pěstováním žádné zkušenosti, si mohou koupit již hotové směsi pro péči o kapradiny.
Teplota má vliv na správný růst kapradin. Nejvíce jim škodí suchý a velmi teplý vzduch, který je problém hlavně v zimním období. Rostlina během zimy velmi často onemocní a vadne. Pokud ale kapradině připravíte skvělé podmínky, ožije. Roste nejlépe při pokojové teplotě v rozmezí od 19 do 22 °C a potřebuje také odpovídající vlhkost vzduchu.
Kapradinu můžete umístit poblíž otevřeného akvária
Tím zajistíte, že si bude sama rostlina čerpat vlhkost, kolik potřebuje. V zimě rostlinu dejte co nejdále od topení. Kapradina potřebuje pravidelné zvlhčování. Nesmíte to na druhou stranu přehánět, protože přetečení jí škodí stejně jako vysychání. Na dno nádoby tedy raději dejte vrstvu drenáže.
Mezi časté nemoci kapradin patří fyziologické choroby, které jsou důsledkem nesprávné péče. Kapradiny poškozuje přílišné zalévání nebo vysychání. Známky objevíte hned, protože okraje a špičky listů budou postupně odumírat.